Yeni gelişmeler ışığında Türk İş Hukukunda yabancıların çalışma hakkı
Right of foreigners working in Turkish Labor Law in light of recent developments
  1. Tez No: 475605
  2. Yazar: BAHTİYAR SAYGICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TİFTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Türkiye siyasi yapısı ve jeopolitik konumu sebebiyle, 1960 yılından sonra göç veren ülke statüsünde iken son yıllarda göç alan ülke statüsüne geçmiştir. Son dönemlerde komşu ülkelerde meydana gelen göç hareketleri nedeniyle Türkiye göç edenler için transit geçiş bölgesi haline gelmiştir. Türkiye'ye göç eden kimselerin, insan onuruna yakışır bir şekilde yaşayabilmeleri ve çalışabilmeleri için mevzuatımızda düzenlemelere gidilmiştir. Yabancıların Türkiye'de çalışabilmesi için 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu'na göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından çalışma izni almaları gerekmektedir. Yabancılara uygulanan bu izin sisteminin amacı, Türk vatandaşlarının haklarının zedelenmemesi ve yabancı kaçak işçiliğin önlenmesidir. 6735 sayılı Kanun ile yabancılara çalışma izni başvuruları ile ilgili çeşitli şekil şartları ve kısıtlamalar getirilmektedir. Bu Kanun ile birlikte bazı yabancılara çeşitli ayrıcalıklar tanınmakta, bazı yabancılar da çalışma izninden muaf tutulmaktadır. Bu Kanun ile birlikte nitelikli işgücü ile nitelikli yatırımcıdan yararlanma imkânı sağlanmakta ve nitelikli yabancıya şartları halinde turkuaz kart verilerek Türkiye'de istihdamı sağlanmaktadır. Türkiye'nin son dönemlerde maruz kaldığı göç hareketleri nedeniyle mevzuatta değişikler yapılması gerekliliği 6735 sayılı Kanun ile son bulmuştur. Bu Kanun ile birlikte yabancıların statülerine göre çalışma izinleri ile ilgili düzenlemeler bir çatı altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of it's political structure and geopolitical position, Turkey has passed to the status of immigrant-receiving country in recent years, while It was in the status of emigrant country after 1960. Due to recent migrations in neighboring countries, Turkey has recently become a transit zone for immigrants. Regulations have been made for who migrated to Turkey in our legistation for the purpose of they can live and work in a manner worthy of human dignity. For foreigners to work in Turkey, it is necessary to obtain a work permit from the Ministry of Labor and Social Security according to the International Labor Force Law No. 6735. The purpose of this permission system is to protect the rights of Turkish citizens and to prevent foreign illegal workers. Concerning applications for work permit with foreigners, various forms of conditions and restrictions are introduced by the Law No. 6735. Some privileges are granted to some foreigners and some foreigners are exempted from work permits with this Law. It is given the opportunity to benefit from the qualified labor force and qualified investor within the framework of this law and Turquoise card is issued in case of qualified foreigners' conditionsand employement is provided in Turkey. The necessity of making amendments in the legislation due to the recent migration movements of Turkey has came to an end by the Law No. 6735.Regulations on work permits according to the statutes of foreigners together with this Law have been gathered under one roof.