İhracatın örgütsel inovasyon ve uluslararasılaşmaya etkisi: Türkiye'deki ihracatçı sektörler üzerine bir analiz
The impact of export on organizational innovation and internationalization: An analysis of export-oriented sectors in Turkey
- Tez No: 939420
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki ihracatçı firmaların örgütsel uygulamalarının, inovasyon kapasiteleri ve uluslararasılaşma süreçleri üzerindeki sektörel etkilerini analiz etmektedir. Araştırmada, teknolojik ve teknolojik olmayan inovasyon kapasiteleri ile uluslararası rekabet gücü arasındaki ilişki, farklı illerden örneklemler üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular, örgütsel inovasyonun sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamada kritik olduğunu vurgulamaktadır. Sektörel analizler, otomotiv ve beyaz eşya gibi yüksek teknoloji yoğun sektörlerde yenilikçi iş modellerinin benimsendiğini; tekstil ve tarımda ise sürdürülebilirlik odaklı inovasyonların öne çıktığını ortaya koymuştur. Ayrıca, teknolojik ve teknolojik olmayan inovasyonların sinerjik etkisi, firmaların uluslararasılaşma hızını artıran temel bir faktör olarak belirlenmiştir. Bölgesel düzeyde, Marmara ve Ege bölgelerindeki firmaların teknoloji odaklı üretimde öncü olduğu, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise geleneksel sektörlerde yenilikçi yaklaşımların geliştirildiği tespit edilmiştir. İl bazında, Adana'da kimyasal ürünler ve hazır giyimde büyüme gözlemlenirken, Ankara ve Bursa'da otomotiv ve madencilik sektörlerinde inovasyonun olumlu etkileri dikkat çekmiştir. İstanbul ve İzmir gibi metropollerde ise dijitalleşme ve teknolojik yatırımların rekabet avantajını artırdığı görülmüştür. Araştırma, çevresel sürdürülebilirlik stratejilerinin (enerji verimliliği, düşük karbon emisyonu) uluslararası standartlara uyumu kolaylaştırdığını ve yeşil ekonomiye geçişte firmaların rolünü güçlendirdiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, Türkiye'nin ihracat odaklı büyümesi için teknolojik ve teknolojik olmayan inovasyonların eşzamanlı benimsenmesi, Ar-Ge'nin örgütsel süreçlerle entegrasyonu ve sürdürülebilirlik odaklı politikaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the sectoral impacts of organizational practices adopted by export-oriented firms in Turkey on their innovation capacities and internationalization processes. The research evaluates the relationship between technological/non-technological innovation capabilities and international competitiveness through a multi-regional sample. Findings underscore that organizational innovation is pivotal for establishing sustainable competitive advantages in global markets. Sectoral analyses reveal divergent trends: high-tech industries (e.g., automotive, home appliances) prioritize innovative business models, whereas textiles and agriculture focus on sustainability-driven innovations. The synergistic interplay between technological and non-technological innovations emerges as a catalyst for accelerating firms' internationalization. Regional analyses highlight disparities, with firms in Marmara and Aegean regions leading technology-intensive production, while Central and Southeastern Anatolia innovate within traditional sectors. At the provincial level, Adana demonstrates growth in chemical products and apparel, whereas Ankara and Bursa exhibit innovation-driven advancements in automotive and mining. Metropolitan hubs like Istanbul and Izmir leverage digital transformation and technological investments to enhance competitiveness. The study further emphasizes that environmental sustainability strategies (e.g., energy efficiency, low-carbon emissions) facilitate compliance with international standards and strengthen firms' roles in transitioning to a green economy. Conclusively, the research advocates for the concurrent adoption of technological/non-technological innovations, integration of R&D into organizational frameworks, and policy alignment with sustainability goals to bolster Turkey's export-led growth.