Ising modellerinin iki boyutta incelenmesi
Observation of ising models in the two dimension
- Tez No: 47562
- Danışmanlar: PROF.DR. SERVET EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Bu çalışmada kooperatif olayların doğasını anlamak için iki boyutlu kristal yapıya sahip maddeler, Ising modeline göre incelenmiştir. Sistemin ağırlık faktörü Pseudo topluluk yöntemine göre oluşturularak, termodinamik ve magnetik özellikleri hesaplanmıştır. Çalışmada izlenen plan aşağıdaki biçimdedir : 1. Bölümde, faz geçişlerinin tarihçesi hakkında kısaca bilgi verilerek kooperatif olayların incelendiği yöntemler kısaca tanıtıldı. Çalışmada yapılanlar hakkında bilgi verilerek konuya giriş yapıldı. 2.Bölümde, konuyla ilgili temel özellikler ve tanımlar hakkında ön bilgi verildi. 3. Bölümde, ağırlık faktörü Pseudo topluluk yöntemi yardımıyla iç değişkenlere bağlı olarak yazıldı. 4.Bölümde, seçilen kapalı sistemin yapısının anlaşılması için ağırlık faktörü yardımıyla termodinamik ve magnetik özellikleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, in order to understand the nature of cooperative phenomena substances that have 2 dimensional crystal structure have been investigated according to Ising Model. Combinatorial factor of the system being formed according to Pseudo assembly method, thermodynamic and magnetic properties have been calculated. The plan followed in the study is as follows : In the Chapter I brief information is being given about the history of phase transitions the method used in investigating cooperative phenomena, briefly were introduced. Giving information about the study, the subject was introduced. In the Chapter 2, pre information was given about the basic properties and definitions related to the subject. In the Chapter 3, combinatorial factor was written depending on the internal variables by using Pseudo assembly method. In the Chapter 4, thermodynamic and magnetic properties were calculated in order to understand the structure of the chosen closed system with the help of combinatorial factor.