Bireylerin kişilik özelliklerinin işveren çekiciliği algısına etkisi üzerine bir alan araştırması
A field study on the effect of personality traits on the perception of employer attractiveness
  1. Tez No: 475630
  2. Yazar: EMİNE GÜNDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda önemi gittikçe artan işveren çekiciliği kavramı, yetenekli çalışanları çekmek ve elde tutmak için kilit bir rol oynamaktadır. Günümüz iş dünyasında bilginin en önemli sermaye olduğunun bilincinde olan işletmeler, ürün ve hizmetlerinin yanında iç müşterilerine de odaklanmaya başlamışladır ve bu nedenle işveren çekiciliklerini arttırmaya çalışmaktadırlar. Bu bağlamda, potansiyel çalışanların iş veya işletme tercihlerini bilmek, işletmelerin stratejilerini oluşturmalarında ve düzenlemelerinde önemli bir role sahiptir. Potansiyel çalışanların tercihleri kişilikleriyle bağlantılı olduğundan belli kişilik özelliklerine sahip olanların çekicilik unsurlarından hangilerine önem verdiğini bilmek kişi-örgüt uyumu açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada literatürdeki beş faktör kişilik tipleri ve işveren çekiciliği arasındaki ilişki incelenerek belli kişilik özellikleri sergileyen insanların çekicilik unsurlarından hangilerini daha fazla göz önünde bulundurduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Kişilik tiplerini belirlemek için geçerliliği ve güvenilirliği tespit edilmiş olan“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”, çekicilik unsurlarını belirlemek amacıyla da“İşveren Çekiciliği Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.00 istatistik programı kullanılarak faktör, güvenilirlik, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, kişilik boyutları ile işveren çekiciliği boyutları arasında ilişki olduğunu ve birbirlerini etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of employer attractiveness which has been become increasingly important in recent years plays a key role in attracting and retaining talented employees. In today's global world, businesses which are aware of the fact that knowledge is the most important wealth start to focus on employees as well as products and services. Therefore, businesses are trying to increase their attractiveness as much as possible. In this context, taking the organization or organization's preferences of potential employees into account plays a significant role in establishing and regulating their strategies. Because of the fact that potential employee's preferences are related to their personalities, considering which attractiveness factor are valued in terms of a person-organization fit by some people who has certain characteristics features become more crucial. In this study, the relationship between five factor personality types and employer attractiveness will be investigated. Hence, it is aimed to determine which of the attractiveness elements have been considered by some people who have certain personality characteristics. The survey method was used as the research method. In order to determine personality characteristics, Five Factor Personality Scale of which reliability and validity are proven has been used, whereas Employer Attractiveness Scale has been selected to measure the perception of attractiveness. The factor, reliability, correlation and regression analyses have been carried out by using acquired data with the help of SPSS 21.00 software package. The result of analyses indicates that there is a significant relationship between personality characteristics and the perception of attractiveness available and they affect each other.