Türkiye ulusal istihdam stratejisinin Avrupa istihdam stratejisine uyumu
The compliance of the Turkey national employment strategy with the European employment strategy
  1. Tez No: 475643
  2. Yazar: SEFA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN SELEK ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Avrupa, henüz bir birlik aşamasında değilken işsizlik sorunuyla uğraşmaya başlamış ve uzun yıllar bu problemin üstesinden gelememiştir. İşsizlik problemi gün geçtikçe daha da derinleşmiş hem Avrupa'da meydana gelen krizlerin hem de küreselleşme gibi ekonomik ve sosyal dönüşümlerinde etkisiyle kronik hale gelmiştir. 1950'lerde Avrupa'da başlayan birlik olma girişimleri uzun yıllar devam etmiş ve Avrupa Birliği(AB) bugünkü halini almıştır. Avrupa'da Birlik düzeyinde uygulanan sınırlı sayıda ki politikalardan biri de istihdam politikasıdır. Bu politika kapsamında kronik hale gelen işsizliğe çözüm olması amacıyla istihdamı artırarak işsizliği azaltmak fikrine dayalı aktif işgücü politikalarından oluşan Avrupa İstihdam Stratejisi(AİS) ortaya konulmuştur. Böylelikle Birlik düzeyinde istihdam konusunda emredici olmayan fakat üye ve aday ülkeler için ortak politikalar içeren bir strateji ortaya çıkmıştır. Türkiye'de ise işsizlik 1960'larda sorun olmaya başlamış ve gerek Dünya'da gerekse Türkiye'de meydana gelen krizlerin etkisiyle kronik hale gelmiştir. Türkiye'nin AB ile ilişkileri 1959'da Avrupa Ekonomik Topluluğu'na adaylık başvurusu ile başlamış ve 1999'da AB adaylığının onaylanmasıyla yeni bir boyuta taşınmıştır. Türkiye'nin hala devam etmekte olan AB'ye uyum süreci de bu tarihte başlamış ve istihdam dâhil birçok konuda uyum çalışmaları yapılmıştır. Bu kapsamda Türkiye'nin işsizlik sorununa çözüm olması ve işgücü piyasası politikalarının AİS'e uyumlu olması için ulusal bir istihdam stratejisi yapma gereğinden hareketle Türkiye Ulusal İstihdam Stratejisi(UİS) ortaya konulmuştur. Bu çalışmada Türkiye Ulusal İstihdam Stratejisinin, Avrupa İstihdam Stratejisine uyumu, Katılım Ortaklığı Belgeleri(KOB), Ulusal Programlar (UP) ve İlerleme Raporları(İR) ile birlikte AİS kapsamında yer alan antlaşmalar ve Avrupa 2020 Stratejisi de dâhil olmak üzere, Türkiye'nin AB'ye uyum kapsamında referans aldığı belgeler kullanılıp karşılaştırma yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Before the EU was established, the Europe had begun to struggle with the unemployment problem and they had been unable to overcome this problem for many years. The unemployment problem had become more complicated day by day. Moreover, due to both the crises in Europe and economic and social transformations such as globalization, the problem had become chronic. In 1950s, the attempts that started in Europe to become a union had continued for many years and the European Union (EU) took its present form. The employment policy is one of the few policies in Europe that are implemented at the union level. Within this policy, the European Employment Strategy (EES) which is based on active labor policies was introduced to resolve the chronic unemployment problem by increasing the employment and reducing the unemployment. Thus, a strategy which is not imperative about the unemployment in the union and has common policies for member and candidate countries has emerged. Unemployment started to be a problem in Turkey in 1960s and it became chronic due to chrisis that occurred in both Turkey and the World. Turkey's relationship with the Europe begun in 1959 with Turkey's application for nomination to the European Economic Community and ve in 1999, and was moved to a new dimension as Turkey's EU nomination was approved. Turkey's ongoing process of harmonization with the EU has started on this date and since that date, many harmonization studies including the employment have been carried out. In this context, the Turkey National Employment Strategy was introduced to resolve the unemployment problem of Turkey and in order to make Turkey's labor market policies compatible with the EES. In this study, the compliance of the Turkey National Employment Strategy with the European Employment Strategy, Accession Partnership Documents (APD), National Programmes for the Adoption of the Acquis (NPAA), and Regular Progress Reports (RPG) along with the agreements within the scope of EES including the Europe 2020 Strategy, were discussed by the favor of documents which were taken as reference by Turkey for the process of harmonization with the EU.