Güvenceli esneklik stratejisi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Flexicurity strategy and its applicability in Turkey
  1. Tez No: 533382
  2. Yazar: UFUK ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Güvenceli esneklik (Flexicurity) kavramı, Avrupa sosyal modelinin bir parçası olarak, Avrupa Komisyonu tarafından Anglo-Sakson“emek piyasası esnekliği”kavramına bir alternatif olarak sunulmuş ve ardından dünya çapında yaygın ilgi görmüştür. Güvenceli esneklik, esnek çalışma biçimleri yaygınlaştırılarak iç ve dış esnekliğin sağlanmasını, modern sosyal güvenlik sistemleriyle desteklenerek çalışanların bu süreçlerde güvence altına alınmasını ve nihayetinde toplam istihdamın arttırılmasını amaçlayan bir yaklaşımdır. Avrupa İstihdam Stratejisi'nin uygulama hedeflerinden birisi haline gelen güvenceli esneklik, artık Türkiye Ulusal İstihdam Stratejisi'nin de temel taşlarından biridir. İşsizliğin yapısal bir sorun haline geldiği Türkiye'de sorunun çözümüne yönelik olarak bu yaklaşımın ciddiyetle değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak uygulanabilirlik değerlendirmesi yapabilmek için stratejinin unsurlarının ulusal şartlarla uyum sağlayıp sağlamadığı ve hedeflenen çıktıların elde edilmesinde kısıtların neler olduğunun da değerlendirilmesi gereklidir. Bu tez, esneklik ile güvenlik olgularının arasında doğal bir çelişki olduğunu ancak bu çatışma halinin güvenceli esneklik stratejisinin dengeleyici mekanizmaları sayesinde uyumlaştırılabileceğini iddia etmektedir. Başarılı bir güvenceli esneklik stratejisinin, işveren ve işçiler için bir kazan-kazan durumunu ortaya çıkarabileceği tezin diğer bir iddiasıdır. Çalışma, Türkiye'de oldukça belirgin olan esneklik ve güvenlik ikilemi için çözüm olarak güvenceli esnekliği önermektedir. Ancak başarılı bir uygulama için yapısal kısıtllıkların aşılması, iş güvencesi yerine istihdam ve gelir güvencesi sağlayacak kurumsal altyapının oluşturulması ve toplu pazarlık sisteminin iyileştirilmesi gibi politik öncelikler sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Flexicurity, as part of the European social model, has been presented by the European Commission as an alternative to labor market flexibility concept of Anglo-Saxon and has received widespread attention worldwide. Flexibility aims at providing internal and external flexibility by expanding flexible working styles. In addition, flexibility is supported by modern social security systems, ensuring that employees are assured in these processes and ultimately increasing total employment. Flexicurity practices have become central to the employment policy and become one of the implementation targets of the European Employment Strategy. The flexicurity approach is also identified as one of the cornerstones of the national employment strategy, becoming more important at this point. Turkey's unemployment has become a structural issue and any kind of approach to solving this problem should be seriously considered. However, before developing policy proposals in the evaluation process, priority should be given to whether proposed suggestions will comply with the national conditions and to define the constraints in achieving the desired outcomes. This thesis proposes a solution for the dilemma that exists in the flexibility-security relationship, in order to harmonize with the balancing mechanisms of the flexicurity strategy. Another claim of the thesis is that a successful flexicurity strategy can reveal a win-win situation for employers and employees. In this thesis, has been suggested as a solution for flexibility and security dilemma in Turkey, flexicurity. However, political priorities should be ensured, such as overcoming structural constraints for a successful implementation, establishing institutional infrastructure to provide employment and income security, and improving the collective bargaining system, instead of job security.