Süleymaniye Kütüphanesi Galata Mevlevîhânesi Koleksiyonu 26 numaralı cönk 1-137 numaralı sayfalar(inceleme-karşılaştırmalı metin)
- Tez No: 475647
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma Süleymaniye Kütüphanesi Galata Mevlevîhânesi Koleksiyonu'nda yer alan 26 numaralı Cönk'ün 1-137 sayfalarının incelenmesi, transkripsiyonlu ve karşılaştırmalı metinden oluşmaktadır. Çalışmada öncelikle cönkün MESTAP Projesine göre hazırlanmış sistematik tasnifi eklenmiş, ardından cönkün tanıtımına, sonrasında da transkripsiyonlu metin çalışmasına yer verilmiştir. Cönte yer alan şiirler yayınlanmış eserlerle karşılaştırılarak mevcut farklar ortaya konmuştur. Hakkında bilgi bulabildiğimiz şairlerin edebi anlayışları ve eserleri belirtilerek biyografilerine yer verilmiştir. Cönkte yer alan şiirlerin yazıldıkları yüzyıllar çeşitlilik göstermektedir. Pir Sultan'dan Şeyh Galib'e pek çok şairin şiirinin yer aldığı cönkün incelenen kısmı Alevi- Bektaşi şiir anlayışını ortaya koymaktadır. Divan Edebiyatı ve Halk edebiyatı nazım şekillerinin yer aldığı cönkün incelediğimiz 137 sayfasında toplamda 105 şiire rastlanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda şiirlerin hangi şairlere ait olduğu belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of reseach of the treaty which is registered in 26 number (pp 1-137) in Galata Mawlawi House Collection and preparation of its transcription text. In the study, firstly a systematic classification prepared according to the MESTAP Project was added, followed by the introduction of the cunning, and then the transcriptional text study.The poems which are involved in the treaty are compared to published works and differences are stated. Biographical information which we were able to find is given about the poets by stating their literature approach and works. Centuries which poems are written in vary. The part of treaty which many of poets are involved from Pir Sultan Abdal to Sheik Galib represents approach of Alevi-Bektashi poety. 105 of poems are found in 137 pages of treaty which we examimed, consisting of.