Süleymaniye Kütüphanesi Galata Mevlevîhânesi Koleksiyonu 26 numaralı cönk (137-286) inceleme-karşılaştırmalı metin
Süleymaniye Library Galata Mawlawi House Collection 26 numbered treaty (pp. 137-286) examination-text)
  1. Tez No: 475648
  2. Yazar: SONGÜL BAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışma Süleymaniye Kütüphanesi Galata Mevlevîhânesi Koleksiyonu 26 numarada kayıtlı cönkün (s.137-286 arası) incelenmesi ve transkripsiyonlu metninin hazırlanmasından oluşmaktadır. Metin hazırlanırken Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'nin (MESTAP) kurallarına dikkat edilmiş ve tablolar buna göre oluşturulmuştur. Çalışmamızda ilk olarak cönk tanıtılıp burada yer alan şairler hakkında biyografik bilgi verilmiş; daha sonra ise şiirlerin transkripsiyonlu metni oluşturulmuştur. Bu şiirler akademik çalışmalarla karşılaştırılarak var olan farklar ortaya konulmuştur. Klasik Türk şiiri, halk şiiri ve tekke şiiri mahsullerini bir arada bulunduran cönkün, bu bakımdan herhangi bir edebiyat dönemine ait olduğunu söylemek mümkün değildir. İncelediğimiz kısımda sahibi belli olmayan 5 şiirle beraber 48 şaire ait 85 şiirin varlığından söz etmek mümkündür. Bu şiirlerin büyük kısmı Alevî-Bektāşî şiir geleneğini yansıtan örneklerdir. Ayrıca cönkte Üsküdarlı Hâşim Baba'nın bir gazelinin mensur şerhi de mevcuttur. Çalışmamızın son kısmını ise sonuç bölümü, kaynakça, tıpkıbasım ve özgeçmiş oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of reseach of the treaty which is registered in 26 number (pp 137-286) in Galata Mawlawi House Collection and preparation of its transcription text. When preparing the text, the rules of the Systematic Sorting Project of Mecmua's (MESTAP) have been paid attention and the tables have been created accordingly. In our study, in the first part treaty is presented and biographical information is given about the poets who were involved in, then transcription text of the poems is formed. These poems are compared with other academic studies and the differences are showed. The treaty contains works of Classical Turkish Poetry, Folk Poetry and Dervish Lodge Poetry thus it is not possible to state which literature term it belongs. It is possible to mention of presence of 85 poems which belong to 48 poets in the part we examined. In addition to this 5 poems are anonymous. Most of these poems represent examples of Alevi-Bektashi poem tradition. Also there is a prose comment of ode of Haşim Baba which is from Üsküdar in the treaty. Last part our study consists of conclusion part, resources, facsimiles and cirriculum virtae.