Süleymaniye Kütüphanesi, Galata Mevlevîhânesi Koleksiyonu 171 Numaralı Mecmua (Syf. 116-232 inceleme-karşılaştırmalı metin)
Süleymaniye Library, Galata Mawlawi House Collection 171 Numbered Treaty (Pp. 116-232 examination-text)
- Tez No: 502503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışma Süleymaniye Kütüphanesi Galata Mevlevîhânesi Koleksiyonu 171 numara ile kayıtlı mecmuanın (s.116-232 arası) incelenmesi ve transkripsiyonlu metninin hazırlanmasından oluşmaktadır. Metin hazırlanırken Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'nin (MESTAP) kurallarına dikkat edilmiş ve tablolar buna göre oluşturulmuştur. Çalışmamızda ilk olarak mecmua tanıtılıp burada yer alan şairlerden hakkında bilgi bulabildiklerimizin biyografilerine yer verilmiş; daha sonra ise şiirlerin transkripsiyonlu metni oluşturulmuştur. Bu şiirler akademik çalışmalarla karşılaştırılmış ve bulunan farklar ortaya konulmuştur. Klasik Türk şiiri, halk şiiri ve tekke şiiri ürünlerine yer vermiş olan mecmuanın kesin olarak herhangi bir edebiyat dönemine ait olduğunu söylemek mümkün değildir. İncelediğimiz kısımda 101 şair ve onlara ait çeşitli nazım şekilleriyle oluşturulmuş 433 manzumenin varlığından söz edilebilir. Manzumelerde görülen mahlaslardan ve ilgili akademik çalışmalardan hareketle yapılan araştırmalar neticesinde manzumelerin hangi şairlere ait olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın son kısmını ise sonuç bölümü, kaynakça, tıpkıbasım ve özgeçmiş oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work is composed of the preparation of the transcribed text and examination of mecmua (between p.116-232) registered as no 171 in Library of Süleymaniye Collection of Galata Mevlevihane. While preparing the text, the rules of Systematic Sorting Project of Mecmua's (MESTAP) are considered and, the tables are created accordingly. In this work initially while Mecmua is being introduced, if it was available the information about authors from them are given; then the transcribed texts of the poems are created. Those poems are compared with the academic works and the founded differences are presented. It is not possible to tell certainly to which literary era the Mecmua which gives place to Classical Turkish Poetry, Folk Poetry and, Lodge Poetry is belonging to. In the examined part, presence of 101 poets and 433 manzume composed of their verse style can be mentioned. To which author these Manzume are belonging to is attempted to be identified considering the pen names of the poets seen in Manzume and the related examinations conducted according to academic research studies. Last part of this work is composed of conclusion part, references, facsimile and background.