İnsan kaynakları planlaması uygulamaları:İşbir Sentetik örneği
Practise of the human resources planning: Example of İşbir Synthet
- Tez No: 475656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL İYEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelişen ve bu gelişmelere paralel olarak değişim geçiren pazarda yeni teknolojilere ve yeni yapılanmalara ayak uydurarak rakiplerinin önüne geçmek örgütlerin en temel amaçlarından bir tanesidir. Örgüt yönetimleri, bu geniş ve gelişmiş pazarda hayatlarını devam ettirebilmek ve alanlarında en iyi örgüt olarak anılmak adına işlevlerini belirli sayı ve nitelikte personeller aracılığıyla yerine getirmektedirler. Ancak bazen personellerinin ani ölümleri, uzun süreli hastalıkları ya da farklı özel sebepleri ile işi terk etmeleri gibi aşılması uzun zaman alacak durumlarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu durum örgütün beklentilerinin gerçekleşmediği durumlarda küçülmeye gitmek istemesi halinde tam tersine işleyerek personel fazlası durumunu da meydana getirebilmektedir. Haliyle bu gibi zamanlarda örgütün pazardaki değeri düşebilmekte, müşteriler, personeller ve yönetim açısından memnuniyetin azaldığı durumlar gözlemlenebilmektedir. Memnuniyetin her zaman en üst düzeyde olması ve rekabet üstünlüğünün sağlanabilmesi örgütler açısından hayati önem taşıdığından iyi bir yapılanmaya sahip olunması önem arz ermektedir. Bu yapılanmanın en önemli taşı olan insanın detaylı bir şekilde analiz edilmesinin ve anlaşılmasının, insan ile ilgili olan tüm karmaşık süreçlerin titizlikle ilerletilmesinin mümkün kılınabilmesi adına atılan adımların önceden tahmin edilerek planlı bir şekilde olması gerektiği düşünülmektedir. Bu nedenle planlama, üzerinde önemle durulması ve iyi irdelenmesi gereken, yönetimin yapısını ve çalışanların niteliklerini belirleyen önemli bir yönetim işlevidir. Bu sebeplerden dolayı tezin konusu insan kaynakları planlaması uygulamalarının izahıdır. Bu çerçeve bağlamında çalışma, örgütlerin zaman zaman karşılaştıkları bu durumları en aza indirebilmek adına insan kaynakları planlamasının ne olduğu ve nasıl işlediği konularını ele alan bir örnek olay çalışmasıdır. Araştırmanın hedeflerine ulaşabilmesi için Balıkesir İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş insan kaynakları departmanı çalışanlarıyla birebir yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiş, verilen cevaplar ışığında sonuç ve öneriler sunulmuştur. Elde edilen bulguların insan kaynakları yöneticileri ve çalışanları için önemli bilgiler sağlayacağı, bundan sonra yapılacak araştırmalara da temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the primary aims in organizations is to get ahead their rivals by keeping pace with new technology and settlement in market developing and changing in parallel with these developments. Managements of the organization function through personnels in certain quantity and quality in order to survive in this large and developed market and to be called the best organization in their fields. However sometimes, they can come up against time drain cases like personnels' sudden death, long lasting diseases or quit due to different special causes. This can generate supernumerary functioning contrary when management want to go downsize if their expectations don't occur. Consequently in such circumstances, the organization's value in market may slip and statuses in which the pleasure diminish in terms of clients, personnels and management can be monitored. It's important that management have a good settlement because always top level pleasure and rivalry superiority are crucial. It is thought that human who is the most important building block has to be analysed and understood well, steps for improving studiously all the complex processes have to be conspiratorially and anticipatingly. Therefore planning, is an important management function determining it's structure and employee's qualities and being overemphasized scrutinized well. Due to these reasons thesis subject is explanation of the practises in human resources planning. In this context the study, is a case study dealing with the subjects what and how human resources planning is. To reach the objectives one-to-one semi-structured interview with human resources department in Balıkesir İşbir Synthetic A.Ş. is realised. At the light of answers, results and suggestions are presented. It is thought that findings obtained will provide important information for human resources managers and personnels and a basis in future studies.