Pazarlanabilirlik açısından Tokat ili turizm potansiyelinin değerlendirilmesi
The evaluation of the tourism potential of Tokat province with regards to marketability
- Tez No: 475655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun turizmin, ülkelerin ekonomik gelişiminde belirli bir payı bulunmaktadır. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ekonomik açıdan önemli hale gelen turizm, gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri için potansiyel bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Tokat İli turizm potansiyelinin mevcut durumunu ve hâlihazırda yapılan çalışmaları belirlemek ve bu konuda yapılan planların tespitini gerçekleştirmektir. Bununla birlikte Tokat'ın az bilinen bir destinasyon olarak daha etkin nasıl pazarlanabilir sorusuna cevap bulmak da çalışmanın amaçları arasındadır. Araştırmada paydaşların fikir ve çalışmaları daha detaylı ve net bir şekilde öğrenmek amacıyla nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma evrenini Tokat İlinde ki paydaşlar oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda katılımcıların Tokat şehrini daha çok tarih ve kültür destinasyonu olarak görülebileceğini, fakat pazarlama çalışmalarının yetersiz olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir. İldeki paydaşlar arasındaki iletişimin zayıf olduğu ve bu nedenden dolayı, ilin turizm potansiyelinin etkin bir şekilde değerlendirilip pazarlanamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Paydaşlar kısa vadede Tokat turizmine dair bir gelişmenin zor olacağını belirtmiş, orta ve uzun vadede iyi bir çalışma ile sorunların üstesinden gelineceği düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Tourism has a certain share in economic development of a country regardless of development level of tourism. Tourism, which became important economically as for second half of 20th century, provides potential source of income for developing countries. Objective of this study is to identify of current situation of tourism potential of Tokat Province and to determine previous academic studies and plans regarding this issue. In addition to this, finding an answer the question of how could Tokat be marketed as a lesser known destination is one of the aims of the study. In study, qualitative research method has been chosen with the aim of learning ideas and studies of shareholders more detailed and clearer. Population of study is Tokat. As a result of the research, it has been determined that participants think that Tokat Province can be seen as a destination of history and culture mostly, but that marketing exercise is inadequate. It has been reached that there has been miscommunication between stakeholders in province; so, tourism potential of the province cannot be marketed. Stakeholders stated that it is very hard to improve Tokat Tourism in short term, but in medium and long term in by focusing on effective studies and precise planning, current problems might be solved.