Sukuk uygulamaları ve dünya sukuk piyasasının gelişimi
Sukuk practices and development of the world sukuk market
- Tez No: 475669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İslam'da faiz ve buna bağlı gelirlerin haram olması sonucunda, İslami tasarrufların değerlendirilmesi için geleneksel finans sitemine paralel olarak İslami yasakları göz önüne alan İslami finans piyasası gelişmiştir. İslami finans piyasasındaki finans araçlarında temel mantık faizsiz gelir elde etmektir. Her geçen gün gelişen İslami finans piyasalarında kullanılan finansman araçları mudarebe, müşarake, murabaha, icare, selem, istisna ve sukuk gibi farklı türlerde olabilmekle beraber en sık kullanılan İslami finansman aracı sukuk olarak karşımıza çıkmaktadır. Sukuk, temel olarak malın sahipliğini gösteren bir belge olarak nitelendirilmektedir. Sukuk ile varlıklar üzerinde mülkiyet hakkı elde edilmekte ve bu hak üzerinden gelir elde edilmektedir. Dünyada alternatif bir finans modeli olarak piyasadaki yerini alan sukukun ülkemizdeki kullanımında son yıllarda artış görülmektedir. Çalışmanın amacı sukuk hakkında bilgi vermenin yanında Türkiye ve dünyada sukuk uygulamalarını ortaya koymak, eleştirel olarak ele almak ve fıkhi açıdan sukuku incelemektir. Çalışma kapsamında İslami finansman araçlarından sukuk, türleri ve tarihçesi hakkında bilgi verilmiş, sukuk piyasasının dünya ve Türkiye'de gelişimi araştırılmış ve sukukun fıkhi boyutu ele alınmıştır. Çalışmalarla ortaya çıkan sonuçlarda araştırmacılar ve finans birimi yöneticileri için bilgiler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the forbidden interest and related incomes in Islam, the Islamic finance market that takes Islamic bans into account has been developed in parallel with the traditional financial system. The basic logic in the Islamic finance market is to obtain interest-free income. Financing instruments used in the Islamic finance market that can be in different types such as mudarabah, musharaka, murabaha and sukuk, but the most frequently used Islamic finance tool is sukuk. Sukuk is basically described as a document showing the ownership of the goods. With Sukuk, the right of ownership is acquired over the assets and the income is obtained from this right. As an alternative financial model in the world, the usage of the sukuk in the global markets has increased in the recent years. The purpose of this study is to give information about sukuk, to reveal the usage of sukuk in Turkey and in the world and to discuss sukuk in terms of fiqh. Within the scope of the study, a general information about sukuk, its types and history was given, the development of sukuk market in Turkey and in the world as well as its Islamic scope was discussed. The results revealed by the study provide information for researchers and managers in this field.