Gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarının Türkiye sermaye piyasasına uygulanması
Implementation of financial instruments based on real estate to Turkish capital markets
  1. Tez No: 524595
  2. Yazar: HASAN VEHBİ ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye'de gayrimenkul sektörü, büyümeye olan pozitif katkısı, işsizliği önleyici olumlu etkisi gibi doğrudan ve dolaylı olarak ülke ekonomisi üzerindeki önemli etkileri sebebiyle her dönemde ön planda olan sektörlerden biridir. Sektörün tarafları olan gayrimenkul alıcı ve satıcıları, gayrimenkul projeleri geliştiricileri, gayrimenkul projelerine finansman sağlayanlar, yerel ve genel kamu idareleri yöneticileri, sektörün ekonomi açısından önemini dikkate alarak bu alanda yatırımlar yapmaktadırlar. Gayrimenkulün veya projelerinin finansmanı ciddi büyüklükte sermaye gerektiren unsurlardır. Günümüzde özellikle büyük ölçekli gayrimenkul projelerinin finansmanı söz konusu olduğunda, geleneksel finansman yöntemleri kimi zaman yetersiz kalmakta ve proje geliştiricileri alternatif yöntemler aramaktadırlar. Sermaye ihtiyacı olanların ve fon sahiplerinin buluşma noktalarından biri olan sermaye piyasaları da gayrimenkul veya projelerinin geliştirilmesi alanında özellikle son dönemlerde uygulamaya sunulan farklı sermaye piyasası araçlarıyla finansman probleminin çözümü anlamında alternatifler sağlamaktadır. Bu çalışmada öncelikle dünya ve Türkiye ölçeğinde gayrimenkul sektörü ve sermaye piyasaları incelenmiştir. Gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarından gayrimenkul yatırım ortaklıkları, gayrimenkul yatırım fonları, gayrimenkul sertifikaları ve kira sertifikalarına (SUKUK) ilişkin uluslararası sermaye piyasalarındaki uygulamalar araştırılmış bu enstrümanların Türkiye'de sermaye piyasalarındaki uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Real Estate sector in Turkey is one the leading sector remains forefront due to positive influences directly or indirectly on efficient economic indicators such as positive contributions to the growth and prevent the unemployment. Parties of the sector which are real estate buyers and sellers, real estate project developers and financiers, central-local public administration managers take actions and do investments considering the importance of this sector on citizens and economy. Financing a purchase of real estate or developing real estate projects require an important amount of capital and Money. At the present time, especially in order to develop big scale of real estate projects; project developers are searching for new financing methods because in modern time we obviously see that conventional financing methods remains incapable from time to time financing big real estate projects all over the world. Capital Markets which are the meeting points of capital seekers and fund owners, are providing alternatives by new investment instruments for real estate and projects usage. In this study, especially real estate sector and capital markets are analyzed in Turkey and in the world. The international implementation of capital market financial instruments based on real estate such as real estate investment companies, real estate trusts, real estate investment funds, real estate certificates and lease certificates analyzed and field of applications of this instruments in Turkey are analyzed.