Sürdürülebilir kalkınma kapsamında Türkiye'de enerji verimliliğinin ekonomik açıdan analizi
Economic analysis of energy efficiency in Turkey in the context of sustainable development
  1. Tez No: 475684
  2. Yazar: HATİCE KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Endüstri Devrimi'nden sonra küreselleşmenin artmasına bağlı olarak, bilinçsiz tüketilen kaynakların artması gelecek kuşaklara yaşanılası bir çevre bırakabilmek için tehdit oluşturmuştur. Sanayileşme ile birlikte bu tip aksaklıkların olması bugünkü neslin ihtiyaçlarını karşılarken gelecek kuşakları da düşünme fikrini ortaya çıkarmıştır. Bu fikirle, sürdürülebilir kalkınma anlayışı insanı ve çevreyi dikkate alan bir model olarak ortaya çıkmıştır. Enerji, ekonomik büyüme ve kalkınma sürecinin en önemli öğelerinden olmuştur. Yenilemez yani fosil kaynakların bugünkü rezervlerinin sonsuz olmadığı bilinmektedir. Ek olarak, teknolojik gelişmeler ile birlikte gelişmekte olan ülkelerin dahi enerji ihtiyacı oldukça artmıştır. Alternatif enerji kaynakları kullanılmadığı zaman, dünya çapında enerji tüketimi ile ilgili sıkıntı yaşanacağı açıkça görünmektedir. Bu yüzden, enerjinin üretilmesi ve verimli olarak kullanılması önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı enerji verimliliği için sürdürülebilir kalkınmanın öneminin kavranması ve Türkiye'nin enerji tüketimi ile ekonomik büyümesi arasındaki nedensellik ilişkisinin enerji verimliliği kapsamında incelenmesidir. Bu bağlamda, Granger Nedensellik Testi; 1961 – 2014 yılları arasındaki GSYH verileri ve enerji tüketimi verileri ile yapılmıştır. Test sonucunda teorik beklentilerden birisi olan ekonomik büyüme ve enerji tüketimi arasında, enerji tüketiminden ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the rise of globalization after the Industrial Revolution, the increase of unconscious consumed resources has threatened to leave a livelier environment for future generations. With industrialization, this type of disruption has raised the idea of thinking about future generations as well as meeting the needs of today's generation. With this idea, sustainable development has emerged as a model that considers the human and the environment. Energy has been one of the most important elements of the economic growth and development process. It is known that today's reserves of fossil resources are not infinite. In addition, with the technological developments, the energy needs of developing countries have increased considerably. When alternative energy sources are not used, it seems clear that there will be a worldwide problem of energy consumption. Therefore, it is important that energy is produced and used efficiently. This study includes the concept of energy effiency for sustainable development. And the current study investigates the causal relationship between economic growth and energy consumption context of energy effiency in Turkey between 1961 and 2014. Granger causality test is used to examine the causal relationships between economic growth and energy consumption. Empirical evidence shows that, based on the Granger Causality Test, there is onedirectional Granger causality exists between economicgrowth and energy consumption, results indicate that the energy consumption cause real GDP, which can explain the role of energy consumption in stimulating economic growth in Turkey.