Türkiye'de 2005-2015 dönemi sosyal politika temel konularını esas alan akademik yayınların ve hükümet programlarının nitel analizi
Qualitative data analysis of academic publications and government programs based on social policy basics for the period 2005-2015 in Turkey
  1. Tez No: 475690
  2. Yazar: UFUK BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Geniş anlamda toplumun huzur ve refahının sağlanmasına yönelik uygulanan politikalar bütünü olarak tanımlanan sosyal politika uygulamalarının temelinde eğitim, istihdam, konut, sağlık, sosyal güvenlik kavramları yer almaktadır. Literatürde“Büyük Beşli”olarak tanımlanan söz konusu kavramlar ile ilişkili olarak sosyal politikalar etki alanının sonsuz olduğu değerlendirilmektedir. Sosyal bilimler alanında çalışan bilim insanlarının araştırmalarındaki gözlem, yorum ve tespitleri ile kıyas farklılıkları nedeniyle araştırmalar sonucunda ortaya çıkan eserler üzerinde sürekli derinlemesine bir analiz yapma ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Akademisyenlerin araştırmaları ile bilim dünyasının kullanımına sundukları katkının devlet politikaları nezdinde ne şekilde karşılık bulduğu ise önemli bir araştırma sorusudur. Hükümetler tarafından uygulanan tüm politikaların başlangıç kılavuz dokümanı olarak kabul edilen hükümet programlarında, hükümetlerin uygulamayı taahhüt ettiği sosyal politikaların ipuçlarını bulmak mümkündür. Bu tezde, 2005-2015 yılları arasında kurulmuş olan hükümetlerin programlarındaki sosyal politikanın temel bileşenleri olan eğitim, istihdam, konut, sağlık, sosyal güvenlik içeriğinin, aynı sosyo-politik içeriğe haiz akademik yayınlar ile uyumunun analizi icra edilmiştir. Hükümet politikalarının temelindeki akademik izlerin paterni analiz edilerek akademik dünyanın ve hükümet programlarının sosyal politika alanındaki etkileşimi araştırılmıştır. Sıklıkla kullanılan istatistiki nicel analiz yöntemlerinden ziyade, tüm dünyada gün geçtikçe kullanımı artan bilgisayar destekli nitel veri analizi yöntemleri vasıtasıyla bir gömülü teori temelinde karma metod uygulaması tercih edilmiştir. İcra edilen analiz neticesinde hükümet programları ve akademik yayınlarda önemli benzerlikler gözlemlenirken ağırlıklı olarak hükümet politiklarının akademik yayınları yönlendirdiği tespit edilmiştir. Hükümet programları ve akademik yayınların sosyal politikalardaki en önemli çalışma alanının“İstihdam”olduğu gözlenirken, en düşük ilgi alanının“Konut”kavramı olduğu tespit edilmiştir. Analiz bulgularına göre“Eğitim-İstihdam”ve“Sağlık-Sosyal Güvenlik”etkileşimleri ortaya çıkmıştır. Akademik yayınlarda“Eğitim”,“Sağlık”ve“Sosyal Güvenlik”başta olmak üzere sosyal politikalarda refah devleti uygulamalarının yerini sıklıkla neoliberalizme terkedildiği veya terkedilme riski taşıdığı vurgulanmaktadır. Sosyal politikanın temel bileşenlerine yönelik nitel veri analiz çalışması ile birlikte akademik yayınların ve hükümet programlarının analizlerinin yanında Türkiye'nin sosyal politika modelinin belirlenmesi ve nitel akademik sosyal politika haritasının oluşturulmasına katkı sağlayacak önemli bir çalışma altyapısı (framework) ortaya çıkmıştır. Söz konusu çalışma altyapısının nitel açıdan modüler ve geliştirilebilir olması sebebiyle müteakip dönemde icra edilecek akademik çalışmalara başlangıç platformu olarak tanımlanabilecektir. Böylelikle zaman içerisinde Türkiyenin sosyal politika modellemesi ile gelecek yönlü sosyal politika çalışma alanlarının tespiti mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The concepts of education, employment, housing, health and social security take place at the core of social policy implementations, which are defined as a set of policies applied to ensure the peace and prosperity of the society in a broad sense. In relation to these concepts defined as“Big Five”in the literature, it is evaluated that social policy is infinite domain. Due to differences in observations, interpretations and determinations of researchers working in the field of social sciences, the need for continuous and in-depth analysis of the publications arising as a result of research can emerge. It is an important research question how the contributions of scholars to research and the usage in science are reflected in state policies. It is possible to find clues to the social policies committed by governments to implement in government programs are regarded as the startup guide for all policies implemented by governments.In this thesis, an analysis of the main components of the social policy in the government programs of the governments established between 2005 and 2015, with the academic publications of the same socio-political content, the content of education, employment, housing, health and social security were carried out. By analyzing the pattern of academic traces on the basis of government policies, the interaction between the academic world and government programs in the field of social policy has been explored. Rather than frequently used statistical quantitative analysis methods, computer-assisted qualitative data analysis which is increasingly used day by day with mixed method based on grounded theory has been preferred. It has been found that government policies have led to academic publications predominantly when similarities are observed in government programs and academic publications as a result of the analysis. It has been observed that the most important field of study of social programs in government programs and academic publications is“Employment”, while the lowest interest is the concept of“Housing”. According to the findings,“Education-Employment”and“Health-Social Security”interactions emerged. It is emphasized in the academic publications that welfare state practices in social politics, especially in“Education”,“Health”and“Social Security”, are often left to neoliberalism. In addition to the analysis of academic publications and government programs, along with the qualitative data analysis on the basic components of social policy, an important framework has emerged that will contribute to the formulation of Turkey's social policy model and the creation of a qualitative academic social policy map. Since this framework is modular and developable, it can be defined as the starting platform for academic studies to be carried out in the following period. Thus, over time, it will be possible to identify areas of future social policy work with Turkey's social policy modeling.