The analysis of Martin Parr photographs in terms of kitsch concept
Kitsch kavramı bağlamında Martin Parr fotoğraflarının analizi
- Tez No: 475702
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİM FATİH DELLALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kitsch, literatüre girdiği ilk günden itibaren birçok sanatçının ve düşünürün kafasını meşgul eden kavramların başında gelmektedir. Kavramın yaygın olarak hem estetik açıdan kusurlu bulunan eserleri küçümsemek hem de halkın beğenisini kazanmış olan ucuz, süslü ve ıvır zıvır eşyaları genellemek için kullanılan bir kavram olması onun hem sosyokültürel hem de estetik bir kategori olduğuna işaret etmektedir. Çalışmanın kavramsal çerçevesi, otoritelerin literatürde kitsch ile ilgili yazmış olduğu kitap, dergi, tez ve makalelerle şekillendirilerek sosyokültürel ve estetik olmak üzere iki ana başlık altında incelenmiştir. Kitsch'in sosyokültürel kökenini Sanayi Devrimi'ne, estetik zemini halkın daima kucakladığı Romantizm akımına işaret etmektedir. Kitsch'in ortaya çıkmasının psikolojik yönü ise demokrasinin icadıyla birlikte kazanılan boş zamanı göstermektedir. Elde ettikleri boş zamanı modernliğin ve Sanayi Devrimi'nin olumsuz etkilerinden bir kaçış olarak değerlendirmek isteyen kitleler mutlu olmak ve anlık haz alma istekleri ile kitsch'in doğmasındaki en büyük etkenlerden biri olmuştur. Tarihsel olarak kitsch kavramının doğmasıyla yakınlık gösteren fotoğraf makinesinin icadı, plastik sanatların giderek daha soyut olmasına yol açmıştır. Bu gelişme toplumu kendilerine yabancı olmayan, kolay tüketilebilir, duygusal yoğunluğu yüksek bir sanat aramaya mecbur etmiştir. Çalışmada fotoğrafın icadının kitsch'in yaygınlaşmasında önemli faktörlerden birisi olduğuna dikkat çekilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Martin Parr'ın“Small World”projesi kitsch'in sosyolojik ve psikolojik etkileri bağlamında yorumlanmış, Parr'ın“Autoportrait”projesiyle ise estetik olarak kitsch ve fotoğraf sanatı arasında bir ilişki kurulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its introduction to literature Kitsch has been one of the most engaging notions that has troubled the minds of many artists and thinkers. That the concept is prevalently used not only to look down on aesthetically imperfect artefacts but to generalise cheap and ornate trivia that have gained public regard as well points out the fact that Kitsch is both a sociocultural and an aesthetical category. The conceptual framework has been analyzed beneath two main topics, being sociocultural and aesthetical, structured through works, periodicals, dissertations and articles on kitsch written by authorities within literature. While Industrial Revolution stands as an indicator of the sociocultural root of Kitsch, its aesthetical ground refers to Romanticism perpetually embraced by general society. On the other hand the psychological aspect of the rise of Kitsch points to the spare time accumulated with the contrivance of democracy. The masses that want to utilize this spare time as an escape from the unfavourable effects of modernity and the Industrial Revolution have been detected to be one of the greatest factors that led to the rise of Kitsch with their desire to enjoy themselves and take momentary pleasures. Invention of the camera which shows a historical parallelism with the rise of Kitsch has paved the way to the gradual increase in abstraction of plastic arts. This progression has obliged the society to seek a non-extrinsic, easy-to-consume art form having a large amount of sensual density. In this study attention is drawn into the fact that camera's invention stands as one of the vital factors on Kitsch's becoming widespread. In the final part of the study Martin Parr's Project,“Small World”is interpreted in terms of the sociological and psychological effects of Kitsch on the work. As for Parr's“Autoportrait”Project, it is aimed to creat an aesthetical bond between Kitsch and art of photography.