Kemal-nâme-i Düğümlü Baba Cild-i Evvel (İnceleme-Metin)
Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba Cild-i Evvel (Text and Analysis)
  1. Tez No: 475703
  2. Yazar: NAZIM TAŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
1828-1892 yılları arasında yaşamış olan İsmail Sâdık Kemâl'in, Düğümlü Baba lakabıyla tanınan Hacı Hafız Mustafa Efendi'nin hayatını ve kerametlerini merkeze alarak yazdığı 11 ciltlik KEMÂL-NÂME-İ DÜĞÜMLÜ BABA adlı eserinin birinci cildinin tenkitli metni ve incelemesi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Eser manzum bir menâkıb-nâmedir. Çalışma üç ana bölümden müteşekkildir. Birinci Bölüm eserin yazarı İsmail Sâdık Kemâl'in hayatı, eserleri ve edebî kişiliği hakkındadır. İkinci Bölüm kendi içinde iki ana başlık bulundurmaktadır. Eserin Şekil Özellikleri ve Eserin Muhteva Özellikleri isimlerini taşıyan bu başlıklar sırasıyla kendi içinde üç ve dört alt başlığı ihtiva etmektedir. Eserin Şekil Özellikleri başlığında şiirle ilgili teknik bilgilerin verildiği nazım şekilleri ve vezin konuları işlenmiştir. Sonrasında yazarın dil ve üslup hususiyetleri anlatılmıştır. Eserin Muhteva Özellikleri başlığında Düğümlü Baba'nın hayatı ve tekkesi hakkında iki başlık bulunmaktadır. Bunlardan sonra eserde adı geçen şahıslarla ilgili bir başlık ve en sonunda menkıbelerin sınıflandırılması konusunun işlendiği bir başlık yer almaktadır. Üçüncü Bölüm, eserin neşir esaslarını ve tenkitli metnini barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the critical of the text and the examination of the first volume of the 11-volume“KEMÂL-NÂME-İ DÜĞÜMLÜ BABA”, written by İsmail Sadik Kemal, who lived between 1828 and 1892, centered on the life and miracles of Hadji Hafiz Mustafa Efendi, . The work is a“menâkıbnâme”written in verse. The study is divided into three main sections. The first part is about the life, works and literary personality of the writer İsmail Sadık Kemal. The second part has two main headings in itself. These titles, bearing the names of“Eserin Şekil Özellikleri”and“Eserin Muhteva Özellikleri”, the first one contains three and the second one contains four subheadings, respectively. In the title of“Eserin Şekil Özellikleri”, verse forms and prosody are helded in which technical information about poetry is given. Then the author's language and stylistic features are explained. There are two titles about the life and the dervish convent of“Düğümlü Baba”in the title“Eserin Muhteva Özellikleri. Thereafter, there is a title for the persons mentioned in the work, and finally a title for the classification of ”menkıbeler". The third chapter contains the essences for publishing this work and the criticized tex.