Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba cild-i sâlis (İnceleme-metin)
Kemal-name-i Dugumlu Baba jild 3 (Research-analysis)
  1. Tez No: 787896
  2. Yazar: ŞEYDA NUR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın kapsamı 19. yüzyılda yaşamış şair, hattat ve devlet adamı olan İsmâil Sâdık Kemâl Paşa'nın“Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba”isimli 11 ciltlik eserinin üçüncü cildidir. İsmâil Sâdık Kemâl bu eseri intisap ettiği Düğümlü Baba lakabı ile tanınan ve İstanbul'un meşhur meczuplarından olan Hacı Hafız Mustafa Efendi'nin hayatını, kerametlerini ve feyizlerini anlatmak amacıyla kaleme almıştır. Bu çalışmada mezkur menâkıbnâmenin metni transkribe edilmiş ve muhtevası incelenmiştir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eserin müellifi İsmâil Sâdık Kemâl Paşa'nın hayatı ve eserleri, Düğümlü Baba'nın kimliği ve Düğümlü Baba Tekkesi ele alınmıştır. İkinci bölüm Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba başlığı altında incelenmiştir. Bu bölümde eser“Eserin Şekil Özellikleri”ve“Eserin Muhteva Özellikleri”olmak üzere iki alt başlıkta incelenmiştir.“Eserin Şekil Özellikleri”başlığı altında, eserin nazım şekilleri, vezni, dili ve üslûbu ele alınmıştır.“Eserin Muhtevâ Özellikleri”alt başlığı altında ise eserde adı geçen şahıslar, esere Âsâr-ı Kemâl'den dahil edilen kasideler ve eserde yer alan menkıbeler incelenmiştir. Son bölümde eserin neşir esaslarına ve metnin transkripsiyonuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is the third volume of the 11-volume work“Kemal-name-i Dugumlu Baba”by Ismail Sadik Kemal Pasha, a poet, calligrapher, and statesman who lived in the 19th century. Ismail Sadik Kemal wrote this work to describe the life, miracles, and blessings of Haci Hafiz Mustafa, who was known as Dugumlu Baba and was one of the famous dervish of Istanbul. In this study, the text of the aforementioned menakibname has been transcribed and its content has been analyzed. The thesis consists of three main parts. In the first part, the life and works of the author of the work, Ismail Sadik Kemal Pasha, the life of Dugumlu Baba and Dugumlu Baba Tekke are analyzed. The second chapter is analyzed under the title Kemal-name-i Dugumlu Baba. In this section, the work is analyzed under two sub-headings, namely“Form Features of the Work”and“Content Features of the Work”. Under the title of“Form Features of the Work”, the verse forms, meter, language, and style of the work are discussed. Under the sub-heading“Content Features of the Work”, the people mentioned in work, the odes included in the work from Asar-i Kemal and the legendary stories in the work are analyzed. In the last section, the principles of the publication of the work and the transcription of the text are given.