Açık kalıpla delmede akma gerilmesinin malzeme akışına etkisi.
Investigation of effects of material properties in indentation
- Tez No: 47571
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. EROL AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
II ÖZET Ürcüm yöntemleri içinde yer alan dövme, sağladığı mekanik özellikler, seri ürün elde etme bakımından ve ürün elde edilirken gerekli olan sürenin azlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Yalnız diğer üretim yöntemleri karşısında yukarıda ki özelliklerini korumaları gereklidir. Yapılan çalışmalarda çapak ve tufal olarak malzeme kaybının fazla olması nedeniyle bu malzeme kaybının azllılması gerekmektedir. Ayrıca malzeme kaybı azaltılırken malzeme akışı incelenecek ve elde edilen sonuçlar pratikte uygulanacaktır. Bu çalışmada genel olarak, dövmede önemli bir yere sahip olan delme konusu işlenmiştir. Hammadde boyutları ve delme zımbalarının çapı üzerinde durularak dövme kuvvetleri araitırılmıilır. Yapılan yığma ve delme deneylerinde Kurşun. Alüminyum ve Ms58 Prinç malzemeleri kullanılmıştır. Kullanılan deney malzemeleri aynı çaptadır. Bu malzemeler üç farklı yüksekliklerde işlenmiş ve deneylerde kullanılmışlardır. Delmede zımba çapının delme basıncını azalttığı sonucuna varılmış ve delme basıncının gerçek yığma gerilmesinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI INVESTIGATION OF EFFECTS OF MATERIAL PROPERTIES IN INDENTATION ABSTRACT Forgiing has an hmportant position in the manifacturing processes. Improveness of mechanical properties, short time and ability to mass production are its main advantages. Works done by the experiment show that material lost is very high in forging. Material lost, flash and scale lost, should be decreased. On the other hand, when decreasing the material lost, material flow is examined carefully and results from experiments can be used practically. In this work, some parameters of free indentation were investigated. The effects of specimen dimensions and diameters of punch on forging pressune were examined. In the upsetting and indentation tests, lead, aluminium and Ms58 brass, were used. The test specimens that is mentioned above, have equal diameter. The test specimens are prepared in three diffrent heights. As it is expected, indentation pressure decreases with increasing punch diameter. In addition experiments showed that, flow stresses of specimen material were also effective on the indentation parameters.