Institutional and resource-based antecedents of export performance: The mediating role of export market orientation
İhracat performansının kurumsal ve kaynak temelli öncülleri: İhracat pazar yöneliminin aracılık rolü
  1. Tez No: 475743
  2. Yazar: İLAYDA İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Uluslararası pazarlama ve işletmecilik araştırmaları yaygın bir biçimde üstün ihracat performansı elde etmenin arkasındaki itici güçler üzerine bilgi geliştirmeye odaklanmaktadır. Temel olarak kurumsal kuram ve kaynak temelli yaklaşıma dayanarak, bu çalışma kurumsal ve kaynak-temelli etkenlerin ihracat performansı üzerindeki etkisine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren 221 ihracat firmasının oluşturduğu örneklemden elde edilen veriden yararlanılarak, çalışmanın kavramsal modeli PLS yol analizi kullanılarak sınanmıştır. Ampirik bulgular ana ülkedeki düzenleyici çevrenin firma kaynaklarının (üretim ve araştırma & geliştirme kaynakları, bilgiye dayalı kaynaklar ve yönetimsel kaynaklar) geliştirilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Bunun dışında, sonuçlar firma kaynaklarının ihracat pazar yönelimini güçlendirmedeki etkili rolünü doğrulamaktadır. Bulgular ayrıca daha yüksek seviyedeki üretim ve araştırma & geliştirme kaynaklarının ve ihracat pazar yöneliminin daha kuvvetli ihracat performansı oluşturacağını ortaya koymaktadır. Son olarak, firma kaynakları ve ihracat performansı arasındaki ilişkilere ihracat pazar yöneliminin aracılık ettiği bulunmuştur. Çalışmanın ampirik bulguları ihracat yöneticileri ile yapılan yirmi dokuz adet yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme ile doğrulanmıştır. Nicel çalışmaya ek olarak, nitel çalışma ihracat performansının öncülleri ile ilgili geniş kapsamlı içgörüler sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma ihracat performansı üzerine olan ilgili yazına katkılar yapmaktadır, kurama ve uygulamaya yönelik önemli öneriler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
International marketing and business research stream have widely concentrated on building knowledge about the driving forces behind outstanding export performance. Anchored mainly on the institutional theory and resource-based view, this study aims to throw light on how institutional and resource-based factors influence export performance. Drawing on data from a sample of 221 exporting firms operating in the Aegean Region, the conceptual model of the study was empirically examined by performing PLS path modeling. The empirical findings reveal that the regulatory environment of home country is conducive to the improvement of firm resources (i.e., production and R&D resources, knowledge-based resources, and managerial resources). Moreover, the results confirm the instrumental role of firm resources in cultivating export market orientation. The findings also suggest that higher levels of both production and R&D resources and export market orientation lead to superior export performance. Finally, the associations between firm resources and export performance were found to be mediated by export market orientation. The empirical findings of the study were further validated by twenty-nine semi-structured in-depth interviews conducted with export executives. The qualitative study provides additional in-depth insights into the antecedents of the export performance phenomenon. All in all, this study contributes to the pertinent literature on export performance and offers worthwhile implications for theory and practice.