Sanayi kuruluşlarından ve şehirlerde kurulu teknik sistemlerden kaynaklanan hava kirliliğinin incelenmesi ve alınması gerekli önlemler
- Tez No: 47575
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Sanayi kuruluşları, şehirlerde kurulu teknik sistemler, motorlu taşıtlar ve yeşil alanların yetersizliği hava kirliliğinin en önemli nedenleridir. Bu çalışmada, hava kirliliğine neden olan unsurlar tespit edilmiş ve hava kirliliği ölçümleri için bu güne kadar geliştirilmiş ölçme cihazlarından en önemlileri tanıtılarak, örnek ölçüm sonuçlan verilmiştir. Ayrıca, hava kirliliğinin azaltılması ve hava kalitesinin korunması ile ilgili yönetmelikler değerlendirilmiş ve konu ile ilgili olarak sonuç ve değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Industrial companies, technical establishments in cities, motor vehicles and deficiency of green fields are the most important reasons for air pollution. In this study, the elements that cause air pollution have been stabilized and as faros, the most important apparatus being developed have been introduced, and the results of sample meansers are shown. In addion, the principles being interested with the lower of air pollution and keeping of air quality have been studies and the studying of result which contains the subject has been introduced.