Türk ve Azerbaycan bankacılık sektörlerinin performanslarının CAMELS yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison of Turkish and Azerbaijani banking sector performance with CAMELS technique
  1. Tez No: 586064
  2. Yazar: ELMAR CHİNGİZZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TÜKENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bankacılık sektörü, ülke ekonomilerinin en önemli aktörlerinden biridir. Bankacılık sektöründe yaşanabilecek krizler, ülke ekonomisini olumsuz etkileyebilmekte, hatta küresel ekonomiye dahi zarar verebilmektedir. Bu nedenle de bankacılık sektörünün performansının takip edilmesi ve denetlenmesi gereklidir. Bu çalışmada Türkiye ve Azerbaycan bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü açısından en büyük dörder bankasının performanslarının CAMELS tekniği ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Türk bankaları içerisinde Yapı Kredi Bankası'nın en kötü performansı sergilediği, Garanti BBVA'nın performansının dalgalanma yaşasa da yükselişte olduğu, Akbank'ın performansının son iki yılda düşüşte olduğu, QNB Finansbank'ın performansının ise istikrarlı olarak yükselişte olduğu görülmüştür. Azeri bankaları içerisinde Kapital Bank 2015 ve 2016'da ciddi performans problemleri yaşamış, Pasha Bank'ın son 6 yıllık performansında dalgalanmalar görülmüş Bank of Baku'nun performansı ise düşüş trendine girmiştir. Bank Respublika'nın performansı ise negatif seyirdedir. Sonuç olarak Türk bankaları, Azeri bankalarına göre daha iyi performans sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
The banking sector is one of the most important actors in the national economies. Crises in the banking sector can have a negative impact on the economy of the country and may even damage the global economy. Therefore, it is necessary to monitor and audit the performance of the banking sector. In this study, it is aimed to compare the performance of four largest banks in terms of asset size in the banking sector of both Turkey and Azerbaijan with CAMELS technique. According to the findings of the research, it was observed that Yapı Kredi Bank performed the worst among the Turkish banks, the performance of Garanti BBVA was increasing even though the performance fluctuated, Akbank's performance decreased in the last two years and QNB Finansbank's performance was steadily on the rise. Among the Azeri banks, Kapital Bank experienced serious performance problems in 2015 and 2016, and fluctuations were observed in Pasha Bank's performance in the last 6 years and the performance of Bank of Baku entered a downward trend. The performance of Bank Respublika is negative. As a result, Turkish banks perform better than Azerbaijani banks.