Ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğü ve hükümden düşmesi
Nullity and lapse of testamentary dispositions
- Tez No: 475820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BEŞİR ACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Tezin konusunu ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğü ve hükümden düşmesi oluşturmaktadır. Tezin birinci bölümünde, ölüme bağlı tasarruf ile hükümsüzlük kavramı ve çeşitleri genel hatlarıyla ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğü ile kanun gereği hükümden düşmesinin farklı ve ortak yönleri üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlük hâlleri hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İlk olarak ölüme bağlı tasarrufların yokluğu ve kesin hükümsüzlüğü sebepleri irdelenmiş, sonrasında ise iptali sebepleri üzerinde durulmuştur. Ölüme bağlı tasarrufun iptali başlığı altında kanunda iptal sebepleri olarak sayılan ehliyetsizlik, irade sakatlığı, hukuka ve ahlâka aykırılık ve şekil eksikliği hususları ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca ölüme bağlı tasarrufların iptaline yol açan aşırı yararlanma ve koruyucu mirasçılıktan çıkarma bakımından kanunda düzenlenen özel duruma da yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, ölüme bağlı tasarrufların kanun gereği hükümden düştüğü hâller incelenmiştir. Bu bölümde ölüme bağlı tasarrufun hükümden düşmesinin ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğünden farkı ortaya konularak, hükümden düşme sonucu ortaya çıkabilecek bazı önemli sorunlara çözüm getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the nullity and the lapse of testamentary dispositions. The first section of the thesis reviews generally the concepts of testamentary disposition and nullity with their types. This section also briefly mentions about the different and common aspects of the nullity and lapse of the testamentary dispositions. In the second section of the thesis, the nullity of the testamentary dispositions is examined in detail. In this regard, firstly, the reasons for the non-existence and absolute nullity of the testamentary dispositions are discussed, and then the reasons for cancellation are examined. Under the heading of cancellation of testamentary dispositions, the legal causes for cancellation articulated in Turkish Civil Code such as incompatibility, injured discretion, a contradiction to law and ethical codes and procedural defects are separately explained. Besides these, in this section, the special situations of the sense of lesion and the removal of protective inheritance, which led to the cancellation of the testamentary dispositions, are also discussed. In the third section of the thesis, the cases of lapse of the testamentary dispositions are examined. In this section, the difference between the lapse of the testamentary dispositions and the nullity of the testamentary dispositions are explained, and then, the solutions for some possible significant problems that may arise as consequences of the lapse of testamentary dispositions are sought.