Ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğü
Nullity of inheritence contract and testament
  1. Tez No: 207544
  2. Yazar: GAMZE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tezin konusu, mirasbırakanın yapmış olduğu ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğüdür. Tezde, Türk Medeni Kanunu'nda dağınık bir şekilde ele alınmış olan ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğü konusu, bir sistem dâhilinde incelenmiş ve hükümsüzlüğe ilişkin hükümler arasında bir yeknesaklık sağlanmasına çalışılmıştır. Bir kimsenin ölümünden sonra hüküm ve sonuçlarını doğurmak üzere yapmış olduğu ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğünün incelendiği tezin birinci bölümünde, ?ölüme bağlı tasarruf ? kavramı genel esasları ile ele alınmış; bu kavram altında ölüme bağlı tasarruf çeşitleri incelenmiştir. Bu bölümde, ayrıca, ölüme bağlı tasarruflar için öngörülen şekil şartları üzerinde de kısaca durulmuştur. İkinci bölümünde, ?ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğü? başlığı altında öncelikle ölüme bağlı tasarrufların kendiliğinden hükümsüz sayılacağı başlıca haller ele alınmış; daha sonra da, ölüme bağlı tasarrufların iptali konusu incelenmiştir. Bu bölümde, ayrıca, iptalin mirasın açılmasından önce ve sonra ileri sürülmesi hususları üzerinde durulmuştur. İptalin mirasın açılmasından önce ileri sürülmesi başlığı altında, mirasbırakana tanınmış olan ölüme bağlı tasarruftan dönme konusu kısaca incelenmiştir. Ölüme bağlı tasarrufun iptali başlığı altında kanunda iptal sebepleri olarak sayılan ehliyetsizlik, irade sakatlığı, hukuka ve ahlâka aykırılık ve şekil eksikliği hususları ayrı ayrı ele alınmıştır. İptal sebepleri incelenirken, öncelikle bu kavramlar genel hatlarıyla ele alındıktan sonra, miras hukukunda ehliyetsizlik, irade sakatlığı, hukuka ve ahlâka aykırılık ve şekil eksikliği konuları incelenmiştir. Bu sebeplerinin vasiyetname ve miras sözleşmesi bakımından doğuracağı farklı sonuçlar, öğretideki tartışmalar, Yargıtay ve İsviçre Federal Mahkemesi kararları ile birlikte değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, usûle ilişkin meselelerden olan iptal davasında görevli ve yetkili mahkeme, iptal dâvasında dâvalı ve dâvacı sıfatı ve bu dâva için öngörülmüş olan hak düşürücü süreler incelenmiştir. Son olarak, iptal kararının tasarruflar ve şahıslar bakımından doğuracağı sonuçlar, bu konuda öğretide savunulan görüşler ve mahkeme kararları ile birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The object of the thesis is the invalidity of the testamentary dispositions executed by a deceased person. The thesis reviews the matter of testamentary dispositions caused by the decease of an individual with a systematic view, which has been discussed in Turkish Civil Law in a scattered manner, and is concerned to ensure a uniformity between the separate provisions relating to such invalidity. The first section of the thesis which focuses on the invalidity of the testamentary dispositions caused by a deceased individual where the provisions of such disposition become effective both in legal and real terms after the decease occurs reviews the general principles of the concept of ?testamentary disposition due to decease?, and the various types of testamentary dispositions due to decease. This section also shortly mentions about the procedural requirements determined for the testamentary dispositions due to decease. In the second section, firstly, the invalidity of the testamentary dispositions due to decease comes under a heading to examine the cases in which the testamentary dispositions due to decease is automatically deemed to be void, and then the cancellation of the testamentary dispositions due to decease. This section also deals with the solicitation of the cancellation both before and after the testament is opened. Withdrawal from the testamentary dispositions due to decease which are granted to the deceased person shortly comes under the heading of the solicitation for cancellation before the testament is opened. Under the heading of cancellation of testamentary dispositions due to decease, the legal causes for cancellation such as incompatibility, injured discretion, contradiction to law and ethical codes and procedural defects are explained in separate paragraphs. In reviewing the causes for cancellation, the above concepts are outlined in a general aspect, and then the incompatibility, injured discretion, contradiction to law and ethical codes and procedural defects are explained in terms of law of decedent?s estate. The various outcomes that may arise out as a result of such causes with regard to the testament and contract of decedent?s estate, the debates in the related discipline are discussed in the light of the exemplifying decisions of the Superior Court and Swiss Federal Court. The third section focuses on the assigned and competent court for the settlement of an action for cancellation which is a matter of procedural operation, the quality of a respondent and claimant in such cancellation actions, and the strict time limits in such legal actions. Finally, the consequences of a cancellation order with respect to the dispositions and individual concerned, opinions supported by the theory in this regard are discussed together with the court decisions.