Duygusal zeka ile girişimcilik eğilimi ilişkisi: DEGA katılımcıları üzerine bir araştırma
The relationship between emotional intelligence and entrepreneurial orientation: A research on DEGA participants
  1. Tez No: 475851
  2. Yazar: SERAP KALFAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, katılımcıların duygusal zeka düzeyleri ile girişimcilik eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve duygusal zeka olgusunu oluşturan değişkenlerin girişimcilik eğilimini oluşturan değişkenler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Söz konusu ana amacı gerçekleştirmek için adı geçen değişkenler arasındaki ilişki, korelasyon katsayısı ile belirlenirken; değişkenler arasındaki etkileşim ise regresyon analizi ile ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim-öğretim yılında DEGA (Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimcilik Akademisi) bünyesinde eğitim almaya hak kazanan toplam 95 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde duygusal zeka olgusuna ilişkin kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Bu kapsamda öncelikle duygu ve zeka kavramlarının tanımlarına yer verilmiş, tarihsel olarak gelişimleri incelenmiş ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koyan klasik ve modern yaklaşımlara değinilmiştir. Duygusal zeka ile ilgili geliştirilmiş modellere de yer verilerek, olguya ilişkin bazı ulusal ve uluslararası araştırmaların sonuçları açıklanmıştır. İkinci bölümde, girişimcilik eğilimi olgusuna ilişkin kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Bu kapsamda öncelikle girişimci, girişimcilik ve girişimcilik eğilimi kavramlarının tanımlarına yer verilmiş, girişimcilik eğilimini etkileyen faktörler belirtilmiş ve girişimcilik eğilimi üzerine yapılan bazı ulusal ve uluslararası araştırmaların sonuçlarına değinilmiştir. Ayrıca duygusal zeka ile girişimcilik eğilimi arasındaki ilişkiyi ortaya koyan bazı ulusal ve uluslararası araştırma sonuçlarına da bölüm sonunda yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise duygusal zeka ile girişimcilik eğilimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu aşamada DEGA katılımcılarına uygulanan anket verileri analiz edilmiş ve araştırma hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonucunda, duygusal zeka boyutlarından sadece stres yönetimi boyutu ile girişimcilik eğilimi boyutlarından kişisel norm boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. Duygusal zeka ölçeğinin diğer tüm boyutları (kişisel farkındalık, kişiler arası ilişkiler, şartlara ve çevreye uyum ve genel ruh hali) ile girişimcilik eğilimi ölçeğinin diğer tüm boyutları (davranışa yönelik tutum ve varsayılan davranış kontrolü) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca regresyon analizi sonuçları incelendiğinde, modele ilişkin R2 değerinin %19,1 olarak elde edilmesi, genel olarak girişimcilik eğilimindeki değişmelerin %19,1'inin, bireylerin duygusal zeka düzeyleri tarafından belirlendiğini ifade etmiştir. Diğer bir deyişle, girişimcilik eğilimindeki değişmelerin %80,9'u duygusal zeka boyutlarının dışındaki değişkenlere bağlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to examine the relationship between participants' emotional intelligence levels and entrepreneurial orientations/tendencies and to determine the effect of the variables that constitute emotional intelligence on the variables that make up the entrepreneurial orientation. For the purpose of realizing the main aim, the relationship between the variables mentioned is determined by the correlation coefficient; the interaction between variables is revealed by regression analysis. The sample of the study consists of 95 participants who are entitled to receive training in DEGA (Dokuz Eylül University Entrepreneurship Academy) in 2016-2017 academic year. The research consists of three parts. In the first part, the theoretical framework for the formation of emotional intelligence has been established. In this context, the definitions of the concepts of emotion and intelligence are given firstly, their historical development is examined and the classical and modern approaches which reveal the relation between them are mentioned. The developed models of emotional intelligence are also mentioned and the results of some national and international researches about the case are explained. In the second part, a theoretical framework for entrepreneurial orientation has been established. In this context, the definitions of entrepreneur, entrepreneurship and entrepreneurial orientations are mentioned firstly, the factors affecting entrepreneurial orientation are mentioned and the results of some national and international researches on entrepreneurial orientation are mentioned. In addition, some national and international research results revealing the relationship between emotional intelligence and entrepreneurial orientation are also included at the end of the chapter. In the last part of the research, the relationship between emotional intelligence and entrepreneurial orientation was examined. At this stage, survey data applied to Dega participants were analyzed and research hypotheses tested. As a result of the research, it is found out that there is no statistically significant relationship between only the stress management dimension of emotional intelligence and only personel norm dimension of entrepreneurial orientation dimensions. It is found that all the other dimensions of the emotional intelligence scale (personal awareness, interpersonal relations, adaptation to conditions and environment and general emotional state) and entrepreneurial orientation scale has a statistically significant relationship with all other dimensions (attitude toward behavior and control of assumed behavior). In addition, when the results of regression analysis are examined, the fact that the R2 value of the model is obtained as 19.1%, stated that 19,1% of the changes in entrepreneurial orientation in general is determined by the emotional intelligence levels of the individuals. In other words, 80.9% of the changes in entrepreneurial orientations are dependent on variables outside of emotional intelligence dimensions.