City branding as a tool for developing the cities: A case study for İzmir
Şehirlerin gelişmesinde markalaşmanın önemi: İzmir üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 475850
  2. Yazar: GÜZİDE ZEYNEP EGELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde artık yalnızca ürün ve hizmetler değil; ülkeler, bölgeler hatta şehirler de markalaşmanın konusu haline gelmiştir. Özellikle ulaşım maliyetlerinin düşmesi, teknoloji sayesinde bilgiye kolay erişim gibi sebeplerden dolayı rekabet savaşı uluslararası boyuta taşınmıştır. Ayrıca şehir markalaşması, şehirlerin gelişmesi ve büyümesi için de oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu sebeple şehirler de tıpkı ürünler gibi markalaşma anlamında stratejik adımlar atmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varmışlardır. Ancak şehir markalaşması stratejileri, şehri sadece turistler için bir cazibe merkezi haline getirmek için değil, aynı zamanda yeni yerleşimcileri, yatırımcıları ve girişimcileri çekmek için de uygulanmaktadır. Bunun için ise şehrin tüm paydaşlarının markalaşma sürecine katılması ve şehre uygun marka kimliğinin oluşturulması önemlidir. Bu araştırmada, markalaşma ve aşamaları, şehirlerin markalaşması, ve markalaşan şehirlerin nasıl geliştiğini açıklamaya yönelik literatür taraması yapılarak, dünyada başarılı marka şehirlerin izledikleri stratejiler incelenmiş, uygulama kısmında ise, İzmir'de yaşayan 26 kanaat önderi ile yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşme tekniği ile mülakat yapılmıştır ve kendilerinin şehir markalaşmasına yönelik görüşleri alınmıştır. Kanaat önderleri ile gerçekleştirilen mülakat bulguları, içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bulgular İzmir'in köklü tarihi geçmişi ve sahip olduğu turistik ürün çeşitliliği özelliğiyle çok yüksek bir turizm ve marka şehir potansiyeline sahip olduğunu; ancak çeşitli sebeplerden dolayı bu potansiyelini yansıtamadığını göstermektedir. Bu araştırma ile İzmir'in dünya çapında marka şehir olması yolundaki eksiklikleri, atması gereken adımlar ve geleceğe yönelik hedefleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, not only products and services, but also countries, regions and cities have become the subject of branding. Especially due to the decrease in the transportation costs and easy access to information because of the technology, the war of competition has moved to international dimension. Additionally, city branding has a significant influence on the development and growth of cities. For these reasons cities, just like products, have realized the importance of taking strategic steps in branding. City branding strategies, however, are being applied not only to make city a center of attraction for tourists, but also to attract new residents, investors and entrepreneurs. Therefore it is important that all the stakeholders of the city participate in the branding process and create a strong brand identity. In this research, an interview was conducted with a semi-structured face-to-face interview technique with 26 opinion leaders in İzmir and their opinions about city branding were taken. The findings of the interview were analyzed and interpreted through content analysis method. In the first and second part, a literature research was conducted to explain the brand, branding and stages, branding of cities, and how branding cities developed. In addition, the strategies followed by successful brand cities in the world are examined. Findings indicate that İzmir has a great tourism potential with its deeply rooted historical background and tourism product range; but this potential has not been utilized due to various reasons. In this context, it is aimed guide to the sector and further scientific studies with suggestions that are presented for the city of İzmir.