Örgütlerde informal grupları oluşturan faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors forming informal groups in organizations
- Tez No: 475852
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnformal gruplar, insanların formal bir çalışma ortamında sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kendilerine çeşitli yönlerden yakın buldukları kişilerle oluşturdukları samimi birlikteliklerdir. İnformal grupları oluşturan faktörlerin belirlenmesi, bir organizasyonun yönetimi için çok önemlidir. İnsanların herhangi bir gruba üye olurken nelerden etkilendiğini ve hangi durumlarda informal gruplara eğilim gösterdiğini bilmek ve bu sayede yönetimi bu faktörlerin önemi çerçevesinde düzenlemek gerekmektedir. Bu çalışmada akademisyenlerin informal grupların oluşumunda hangi faktörlerin ne kadar etkili olduğu ile ilgili görüşleri alınmıştır. Bu araştırma kapsamında, Süleyman Demirel Üniversitesi'ni temsil eden sağlık, sosyal ve fen bilimleri alanında 286 akademisyene ulaşılmıştır. İstenilen amaçlara yönelik uygulanmış bir ölçeğe ulaşılamadığından veri toplama aracı olarak kullanılan anket, literatür taraması yapılarak ve uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. İnformal grupları oluşturan etmenler faktör analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre 7 boyut belirlenmiştir. Buna göre akademik çalışma alanı boyutu çoğunlukla etkili, sırasıyla terfi beklentisi, fiziksel yakınlık, ortak eğitim geçmişi, siyasi ve kültürel benzerlik ve demografik benzerlik boyutu orta düzeyde etkili bulunmuştur. Sosyal çevre boyutu ise informal grupları oluşturmada kısmen etkili bulunmuştur. Son olarak, informal grup boyutları demografik verilerle karşılaştırılmış ve bazı değişkenlerde farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Informal groups are sincere togetherness that a group of people formed with others whom they feel intimate with from various aspects in order to meet their social needs in a formal environment. Determination of factors which create informal groups is very important for the administration of an organization. It is necessary to know what kind of considerations are determinative on people's decision to participate in any group, and under what circumstances they show tendency to informal groups, and by this means, to organize the administration within the framework of these factors. In this study, academicians are applied for their opinions on what factors how much influential on the formation of informal groups. In the context of this study, 286 academicians from fields of health, social and natural sciences representing Suleyman Demirel University are contacted. Since a scale which has been applied for intended purposes cannot be found, survey used as a tool of collecting data is developed by the researcher by making a literature review and applying for expert opinions. Factors forming informal groups are examined by factor analysis. According to the results, 7 aspects are determined. Correspondingly, the aspect of academic field is mostly influential; aspects of expectation of promotion, physical closeness, common educational past, political and cultural similarity and demographic resemblance are moderately effective respectively. Social environment is partially influential in formation of informal groups. Lastly, aspects of informal groups are compared with demographic data and there are some distinctions in some variables.