Rewriting as a postmodern challenge to grand narratives in Grendel and the Gospel of Loki
Grendel ve the Gospel of Loki adlı romanlarda yeniden yazım tekniğinin egemen anlatılara postmodern bir karşı koyuş olarak incelenmesi
  1. Tez No: 475859
  2. Yazar: ONUR AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE OKUROĞLU ÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüz edebiyat dünyasında, kanonda kendisine yer edinmiş eski eserleri yeniden keşfetmeye yönelik bir eğilim söz konusudur. Birçok yazar bu eski hikayeleri yeni bir bakış açısından, hatta kimi zaman daha çağdaş bir arka planda yeniden yazmaktadır. Bu edebi uygulamaya 'yeniden yazım' denir. Bu yöntem; yazar, okur ve eleştirmen için yenilik ve taze bir bakış açısı vaat etmektedir. Eski bir eseri yeniden yazmak; okuru ve eleştirmeni daha önce bildiklerini sorgulamaya itecek derecede meydan okumaktan geri kalmayan bir perspektiften, söz konusu eseri yeniden keşfetmek, yeniden tanımlamak ve de yeniden yorumlamak anlamına gelir. İşte postmodern kurgunun yeniden yazım tekniğini benimserkenki tutumu da tam olarak bu kuşkucu, sorgulayıcı tutumdur. Eski eserleri yeniden yazan yazarlar; daha öncesinde üst anlatılarca işgal edilmiş alanda küçük anlatılar için bir açıklık oluşturmaktadır. Yeni azat edilmiş bu küçük anlatılarla birlikte, üst anlatıların evrensel 'gerçekliğini' yıkan alternatif gerçeklikler de ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma; yeniden yazım kavramını roman türünde, üst anlatılara karşı postmodern bir eleştiri ve karşı koyuş olarak incelemeyi hedeflemektedir. Üst anlatıların işleyişi ve yeniden yazım tarafından nasıl yıkıldığı; Anglo-Saksonların epik şiiri Beowulf ve onun Grendel'in bakış açısından yeniden yazılmış versiyonu olan, John Gardner'ın Grendel'inin karşılaştırmalı tahlili ve İskandinav mitolojisindeki Loki karakterinin mitlerdeki sunumu ile Joanne M. Harris'in The Gospel of Loki adlı romanındaki sunumunun karşılaştırmalı tahlili vasıtasıyla ele alınmaktadır. Bu çalışmanın bağlamında yeniden yazım, bilinçli, eleştirel ve politik kaygılar güden postmodern bir teknik olarak tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary literary canon, there is a tendency to revisit canonical old texts. Many authors rewrite these old stories from new perspectives and sometimes even in more modern contexts. This literary practice is called“rewriting”. This literary method is full of promise of freshness and novelty for the author, the reader, and the critic. Rewriting an older text is to rediscover, redefine, and re-interpret it from a perspective challenging enough to force the reader and the critic to question everything they previously knew about the text. It is in this sceptical mood that postmodernist fiction employs the technique of rewriting. By means of rewriting the old texts, authors open up, for mini-narratives, new space previously invaded by grand narratives. With the newly freed mini-narratives come alternative realities that deconstruct the universal reality of grand narratives. This study aims to analyze the concept of rewriting in the novel genre as a postmodern critic of and challenge to grand narratives. How grand narratives work and how they are deconstructed through rewriting are analyzed in the example of the comparative analysis of the Anglo-Saxon epic poem Beowulf and John Gardner's Grendel – a rewriting of the epic from Grendel's perspective – and the comparative analysis of Loki from Norse mythology and the rewriting of these myths from Loki's perspective in Joanne M. Harris' The Gospel of Loki. Rewriting in the context of this study is defined as a conscious, critical, and politically motivated postmodern technique.