Sağlık sektöründe e-devlet uygulamaları üzerine bir araştırma: Isparta ili örneği
A study on e-government applications in the health sector: Isparta case
  1. Tez No: 475885
  2. Yazar: NAZIM SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA EDA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma ile e-Devlet konusundaki değişimlerin sağlık sektörüne yansımalarını ve e-Sağlık hizmetlerinin vatandaş düzeyinde etkinliğinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu tespitler ışığında sağlık sektöründe e-Devletin gelişmesine yön verecek genel çıkarımlar yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada, kısaca kamusal hizmet üretimi ve yurttaşlara sunumu sürecinde bilgi ve iletişim teknolojilerinde faydalanmak şeklinde tanımlanan e-Devlet kavramının ortaya çıkışı, kapsamı ve mahiyeti hakkında dünya ve Türkiye ölçeğinde bilgi verilmiştir. Ardından sağlık sektöründe e-Devlet uygulamaları incelenmiş ve etkinliği hakkında Isparta il merkezi ölçeğinde bir alan araştırması yapılarak değerlendirmelere yer verilmiştir. Araştırmada literatür taraması ve mevzuat incelemesi yöntemleri kullanılmış, ayrıca telefon, e-posta ve yüz yüze görüşmelerle Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı çalışanlarından mevcut uygulamaların işlerliği ve etkinliği hakkında bilgi toplanmıştır. Uygulama kısmında da yöntem olarak saha araştırması, veri toplama aracı olarak ise yüz yüze anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket çalışması sonucunda, Sağlık Bakanlığı ve hastanelerin vatandaşlara sundukları e-Sağlık uygulamaları hakkında vatandaşların yüksek düzeyde bilgi sahibi oldukları, ancak bu hizmetleri düşük düzeyde kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. MHRS'nin en sık kullanılan e-Sağlık hizmeti olduğu, e-Nabız ve e-Laboratuvar hizmetlerinin ise çok düşük kullanım oranlarına sahip olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler e-Devlet, e-Sağlık, e-Nabız, e-Laboratuvar, MHRS.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to determine the effects of e-government changes on the health sector and the effectiveness of e-Health services at citizen level. In the light of these findings, it is aimed to make general conclusions that will guide the development of e-government in the health sector. In this study, has been given information about e-government concept which is shortly described as utilization of information and communication technologies in the process of production and presentation of public services to citizens, the emergence of the concept, the scope, components and principal of the concept in the world and Turkey scale. Then e-government applications in the health sector have been examined and have been presented the evaluation of effectiveness by studying Isparta case. In the research, literature review and legislative review methods were used and information were collected about the current practices and their effectivity by telephone, e-mail and face-to-face interviews from central and provincial organizations of the Ministry of Health. In the case study part, field survey was used as a method and data collection tool. As a result of the survey, it is seen that Ministry of Health and hospitals are known high level of knowledge by citizens about e-Health applications they are offering to citizens, but the citizens are using these services at a low level. It is seen that MHRS is the most frequently used e-Health service and e-Nabiz and e-Laboratory services have very low usage rates. Key Words e-Government, e-Health, e-Nabiz, e-Laboratory, MHRS.