Kar amaçsız kuruluşlarda müşteri şikayet ve memnuniyetinin incelenmesi: Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda bir araştırma
An examination of customer complaints and satisfaction in nonprofit organizations: A research at the Higher Education Credit and Dormitories Institution
- Tez No: 475906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞAFAK KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın temel amacı, kar amaçsız kuruluşlardan olan KYK'nın işleyiş yapısını inceleyerek yurtlarda kalan müşteri konumundaki öğrencilerin şikayet, memnuniyet ve yurttan ayrılma niyeti davranışlarının belirlenip; kurumun daha etkin ve verimli bir şekilde çalışması için öneriler sunabilmektir. Çalışmanın evrenini KYK Ankara İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren ve kapasitesi en fazla olan, 3'ü kız 2'si erkek olmak üzere toplamda 5 yurt müdürlüğünde barınan 7.086 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklemi, rastlantısal olarak seçilen 100'ü erkek, 150'si kız olmak üzere 250 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada SPSS (22.0) paket programı kullanılarak analizler yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde kalitatif (nitel) veriler için sayıları ve yüzdeleri verilmiştir. Kantitatif (nicel) veriler için ise tanımlayıcı istatistiksel methodlardan ortalama ve standart sapma (SS) değerleri verilmiştir. İki düzeye sahip bağımsız grupların karşılaştırılmasında student t test analizi kullanılmıştır. İkiden fazla düzeye sahip bağımsız grupların karşılaştırılmasında ise one way anova analizi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişki varlığının tespiti için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the working structure of the KYK, which is one of the non-profit organizations, to determine the behaviors of the students who are residing in the country, complaining, satisfaction and leaving their citizens; To offer suggestions for the institution to work more effectively and efficiently. The universe of the study is composed of 7,086 students who serve in affiliation to the Provincial Directorate of Ankara Provincial Directorate of KYK and whose total capacity is 5 in total, 3 of which are girls and 2 of which are male. The sample consists of 250 students, 100 of whom are male and 150 of whom are randomly selected. Analyzes were made using SPSS (22.0) package program. Numbers and percentages for qualitative data are given in the evaluation of the data. For quantitative data, mean and standard deviation (SS) values are given from descriptive statistical methods. Student t test analysis was used for comparison of independent groups with two levels. One way ANOVA analysis was used to compare independent groups with more than one level. Pearson's correlation analysis was used to determine the relationship between variables.