Örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerin etkisi: Kamu kuruluşlarına yönelik bir araştırma
The effect of organizational culture on organizational commitment: A resource on public organizations
- Tez No: 475907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN GÜZEL, PROF. DR. FUAT OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Örgütler gelişmelerini sürdürebilmek amacıyla yetişmelerinde çeşitli maliyetlere katlandıkları çalışanlarını elde tutmak isterler. Bu noktada“örgüt kültürü”ve“örgütsel bağlılık”kavramları ortaya çıkmakta olup bu çalışmada Türkiye nüfusunun neredeyse tamamına hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu ve tüm kamunun dış denetimini yapan Sayıştay'da hâkim olan kültür ile çalışanların algıladıkları örgütsel bağlılık düzeyi arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Uygulama kısmında Harrison ve Stokes'a ait örgüt kültürü sınıflandırması esas alınmış, örgütsel bağlılık düzeyi Allen ve Meyer'in sınıflandırması çerçevesinde analiz edilerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Buna göre SGK'nın mevcut durumda güç odaklı bir örgüt kültürüne sahip olduğu ancak genel olarak çalışanların destek odaklı bir örgüt kültürü arzu ettiği, Sayıştay'ın ise mevcut durumda rol odaklı bir örgüt kültürüne sahip olduğu aynı şekilde çalışanların rol odaklı bir örgüt kültürü arzu ettiği görülmektedir. Örgütsel bağlılık ortalama değerleri karşılaştırıldığında; SGK açısından en yüksek 2,60 ile normatif bağlılık alt bileşeninde, Sayıştay için ise aidiyet duygusunu ifade eden duygusal bağlılık 3,26'dır. Sayıştay için çalışılan örgütün duygusal ve devam bağlılığı kriteri üzerinde etkisi vardır. SGK'daki mevcut güç değişkeni normatif bağlılık üzerinde etkilidir. Mevcut güçte 1 birim artış, normatif bağlılık kriteri üzerinde 0,071 birimlik bir artışa neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizations want to keep their employees, whose various costs they bear in their growth. The concepts of“Organizational Culture”and“Organizational Commitments”emerge here and the relationship between them applied by Social Security Institution and Court Of Account; the first one is almost extend whole country and the other is controls all public accounts in external basis. The level of organizational commitment that employees perceive has been revising in this study. In the application part, classification of organizational culture belonging Harrison and Stokes has been taken as basis, the level of perceived organizational commitment in the framework of Allen and Meyer's classification has been revealed. The effect of organizational culture on organizational commitment has been analyzed. For the case of SSI existing orientation is power and the desired one is support, on the other hand for the case of COA those are role. When we compare average of organization commitments, the results show that the maximum average as follows, SSI has normative commitment with 2,60 and COA has emotional commitment with 3,26. For COA the organization affect emotional and normative commitment. Existing power affect normative commitment with 0,071 times in same way for SSI.