Kırklareli koşullarında mısır su tüketimi
Water consumption of the corn in Kırklareli region
  1. Tez No: 47598
  2. Yazar: FATİH BAKANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, Kırklareli yöresinde Aİüviyal büyük toprak grubu üzerinde yetiştirilen hibrit mısırın (Pioneer 3377) günlük, aylık, mevsimlik su tüketimini ve sulama suyu ihtiyacını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Denemede, Bitkinin belirli fenolojik dönemlerde mevcut toprak rutubeti (0-90cm. derinlik) tarla kapasitesine getirilinceye kadar sulama yapılmış ve 5 sulama konulu tesadüf blokİan deneme desenine göre 3 tekrarlamalî olarak uygulanmıştır. Deneme konularından alman dane verimlerinde % 99 eüvenle farklılık saplanmış, en yüksek verimi 4 kez sulanan E konusu oluşturmuştur. Bu konuda sulamalar, bitki boyu 35-/10 cm. olduğunda, tepe püskülü başlangıcında, koçan teşekkülü ve süt olum devresinde olmak üzere 4 kez sulama yapılmıştır. Ortalama 690. 1 kg/da daııe verimi sağlayan E konusuna 566.7 mm. sulama suyu uygulanmış ve mevsimlik su tüketimi 680.9 mm. olmuştur. En yüksek ayhk su tüketimi Ağustos ayında 246.2 mm., en yüksek günlük su tüketimi yine aynı ayda 7.94 mm. olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this resarch was to detemine seasonal, monthly, daily water consumption and irrigation water requirement of hybrid maize (Pioneer 3367) on alluvial soils in Kırklareli region The test was done repeating it 3 times based on random blocks pattern on 5 irrigation subjects which was subjected to irrigation at certain phoiogical periods, with the existing humidity reaching a field capacity of 0-90 cm. depth. Acording to the results, the differences betweeri the corn yields were statistically significant at 0,01 level. The highest yield was obtained from four times irrigated E treatment. The irrigations of mentioned treatment were at plant height 35-40 cm., at the begining of tasseling, at cob fbtmatiou and al milk stages. The average com yield of the treatment E is 690.1 kg/da. The amount of irrigation water for the treatment E was 566.7 mm. and seasonal water consumption was 68Ü.9 mm.. The highest monthly water consumption was 246.2 mm. in August. The highest daily water consumption was 7.9/1 mm. in August.