İnanç turizmi potansiyeli açısından Kırklareli il ve ilçelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of Kırklareli province in terms of religious tourism potential
  1. Tez No: 475984
  2. Yazar: YUSUF İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAPLAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
İnanç turizmi potansiyeli açısından Kırklareli il ve ilçelerinin değerlendirilmesi isimli yüksek lisans tez çalışmasının amacı Kırklareli il ve ilçelerinde bulunan tarihi ve turistik önem arz eden camilerin, kiliselerin, sinagog ve türbelerin durumunu ortaya koymak ve bu inanç varlıklarının inanç turizmi açısından bir potansiyel oluşturup oluşturmadıklarının araştırılmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde turizm kavramı ve çeşitleri ve turizmin tarihsel gelişimi, ikinci bölümde ise inanç ve turizm ilişkisine değinilmiş, inanç turizminin tanımı ve özellikleri ele alınmış, inanç turizmi açısından dinlerde seyahat incelenmiş ve inanç turizmi kapsamında Türkiye'de ve Dünyada bulunan önemli olan yerler ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Kırklareli ili ile ilgili genel ve kültürel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümü olan uygulama bölümünde nitel araştırma yöntemlerinden mülakat tekniği ile Nisan-Mayıs 2017 döneminde Kırklareli il ve ilçelerinde 32 katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular Kırklareli il ve ilçelerinde inanç turizmine ait kullanılabilir varlıkların büyük bir potansiyel oluşturduğunu araştırmaya katılan katılımcıların bu potansiyelin farkında olduğunun ancak bu alanların yeterince korunup restorasyonlarının yapılmadığını tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine daha fazla önem verilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study, the evaluation of Kırklareli Province in Terms of Religious Tourism Potential, aims to find out the current condition of the historical and touristic mosques, churches, shuls and tombs in Kırklareli province and to explore whether those religious places have potential in terms of religious tourism or not. Concept of tourism, its varieties and historical development of tourism is mentioned at the first part of the study and at the second part, the relationship between religion and tourism is mentioned, the description and features of religious tourism are handled, religious travels are analyzed in terms of religious tourism and important religious tourism places in world and Turkey are studied. At the third part of study, last and cultural information about Kırklareli Province is given. In application part, by interviewing technic, a method of qualitative research, semi-structured interview was made by 32 participants around Kırklareli in April-May 2017. Obtained indications show that Kırklareli province has a great potential in terms of Religious tourism, participants of research are aware of places however those places are not protected and restored enough and it is found out that more promotion and marketing activities must be done.