Bir pazarlama aracı olarak uluslararası turizm fuarları: Konaklama işletmeleri için önemi
International tourism fairs as a marketing tool: The importance for accommodation businesses
  1. Tez No: 475986
  2. Yazar: KÜBRANUR DEMİRKAPI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAPLAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Müşteri ve işletmenin yüz yüze iletişiminin giderek zorlaştığı günümüz koşullarında fuarların önemi hızla artmaktadır. Bu araştırmada, uluslararası turizm fuarlarına katılan konaklama işletmelerinin bu durumu etkin bir pazarlama aracı olarak kullanması sonucu işletmelere sağlayacağı avantajlar doğrultusunda öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada pazarlama, konaklama işletmeleri ve fuar kavramları literatür taraması yapılarak incelenmiş ve EMITT ile Travel Turkey fuarlarında yapılan anketler ile 423 işletmeden elde edilen veriler üzerinde analiz yapılmıştır. Sorulan sorulara faktör analizi uygulayarak müşteri ilişkileri ölçeği ile ürün geliştirme ve rekabet ölçeği olarak iki faktörde toplandığı tespit edilmiştir. İki faktör arasındaki ilişki Mann Whitney U ve Kruskal Wallis analizleri ile test edilmiş olup, faktörler arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucuna göre ise ürün geliştirme ve rekabet ile müşteri ilişkileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, where face-to-face communication of the customer and the operator is increasingly difficult, thanks to this service offered by the fairs, the importance is increasing rapidly. In this study, it was aimed to put forward the importance of the advantages that the accommodation businesses, participating in the international tourism fairs, will provide and use this situation as an effective marketing tool. In this study, firstly the concepts of marketing, accommodation business and fair were examined by reviewing the literature and then analayses were conducted on the data obtained from the 423 businesses through the questionnaires held at the EMITT and Travel Turkey fairs in order to put forward the importance of international tourism fairs for accommodation business. According to the results of factor analysis, two associations were defined as customer relationship scale, product development and competition scale. According to the results of Mann Whitney U and Kruskal Wallis analysis, it was found a meaningful relationship between the two factors. According to the correlation analysis result, it is found that there is a meaningful relationship between product development and competition and customer relations.