Yalova yöresindeki bazı seralarda havalandırma sistemlerinin yeterliliğinin araştırılması
  1. Tez No: 47600
  2. Yazar: TAYİR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Yalova yöresindeki bazı üretim seralarında havalandırma yöntemlerinin yeterli olup olmadığı, aksayan yönleri varsa bunların nasıl giderileceğinin saptanması amacıyla yapılan bu araştırma Ağustos- Eylül 1992 döneminde yapılmıştır. Burada araştırma materyali olarak, 2 adet yuvarlak çatılı plastik sera ve 1 yüksek tünel dikkate alınmıştır. Bu dönemde gerekli iklim değerleri Yalova Metoroloji İlçe Müdürlüğü 'nden alınmıştır. Havalandırma sistemi doğal havalandırma olduğu için havalandırmanın yeterli olup olmadığı % hesaplamaya göre yapılmıştır. Araştırma yapılan seraların havalandırma alanları taban alanın %l-5 'i kadardır. Halbuki bu oran, Genç (1981) 'e göre % 16-20 arasında olmalıdır. Kapalı durumdaki sera iç sıcaklığı, havalandırmadan sonra 3-4 °C düşmüştür. Ayrıca oransal nemde de havalandırmadan sonra %4-6 oranında düşüş gözlenmiştir. Havalandırmadan sonra gerek sıcaklık, gerekse oransal nem istenen düzeye ulaşması için havalandırma pencereleri arttırılarak bu değerler optimum düzeye ayarlanabilir. Sonuç olarak; Bu seralarda ve yüksek tünelde havalandırmanın yetersiz olduğu tesbit edilmiştir. Havalandırmanın yetersiz olması sonucu bazı hastalıların artması nedeniyle verimde düşüşler görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was made to find out the suitability of ventilation methods, their faults and how to correct these foults in grower greenhouses in Yalova Region August- September, 1992. Two round roofed plastic greenhouses and one high tunnel were considered as research materials. The climatical values were obtained from Yalova Meteorological Directorate. The ventilation system was natural ventilation therefore the suitability was determined as % calculations. The ventilation area of the greenhouses which were investigated were about 1-5 % of the floor area. According to Genç(1981), this rate should be 16-20 %. The internal temperature of the greenhouse when the ventilations were closed, dropped 3-4 °C after ventilation. It was also abserved the rate of air humidity drooped 4-6 % after ventilation as well. The air humiditiy and temperature values can be adjusted to the required levels by increasing the ventilation areas. As a result; it was found that the ventilation was not sufficient in these greenhouses and high tunnel. As the ventilation was not enough, some diseased increased therefore the yield was low as well.