İşyerinin veya bir bölümünün devrinin toplu iş sözleşmesine etkisi
The effect of transferring a company (Part of company) on collective bargaining agreement
  1. Tez No: 476002
  2. Yazar: DİLARA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
İş hukukunun temel amacı iş sözleşmelerinin sürekliliğinin sağlanmasıdır. İşyerinin hukuki işleme dayalı devir ile işveren sıfatında meydana gelen değişiklik, işçilerin sözleşmelerinin devamını tehlikeye sokan en önemli uygulamalardandır. Bu nedenle işyeri devri, AB Yönergesine uyumlu olarak, ilke kez 4857 sayılı Yasa m. 6 hükmü ile düzenlenmiştir. Önceki yasa döneminde işyeri devri ile ilgili olarak Yargıtay ve doktrin BK m. 179 hükmüne göre çözüme gidilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Bununla birlikte işyeri devri, 77/187 sayılı Yönerge ve 98/150 sayılı Yönergenin birleştirilip, 2001/23 sayılı Yönerge ile varlık göstermiştir. İşyeri devri ile devir tarihinde var olan iş sözleşmeleri devralan işverene geçecek olup, devir olgusu taraflara fesih hakkı vermemektedir. Bununla birlikte, işyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesi 6356 sayılı Yasaya göre yürürlükte kalmaya devam edecektir. Yasa, işveren değişikliklerinde devre konu işyeri veya bir bölümünde yer alan kolektif düzeni korunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main aims of Labor Law is provide continuity of working agreements. One of the practices endangering the continuity of employees' working agreement is the change of employer after transferring of workplace legally. Legal arrangement related to transferring of workplace took place for the first time in sixth article of the law No.4857 in Labor Law. In addition to this, several legal arrangements have made so far by the EU. In this period Supreme Court of Appeals and doctrine brought forward that solution according to the article of 179 of Code of Obligations was necessary. On the international stage, transferring of workplace has been arranged in the rule No.2001/23 by combining the rules No.77/187 and No.98/150. The employer who takes over the existing employment contracts at the date of transfer of the workplace passes. The transfer does not give the parties the right to terminate the employment contract. However, the collective labor contract applicable at the workplace will remain in force in accordance with Law No. 6356. The law seeks to protect the collective order in the workplace or in one part of the work subject to the employer's changes.