The effects of word length and suffixation on eye movement control in Turkish reading
Türkçe okumada sözcük uzunluğu ve soneklemenin göz hareketleri kontrolü üzerinde etkileri
  1. Tez No: 476048
  2. Yazar: TUĞÇE NUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Okuma araştırmalarındaki bulgular, gözlerin okuma sırasında rastgele hareket etmediğini; bunun yerine okumanın altında yatan bilişsel süreçleri inceleyebilmeyi sağlayan örüntüler izlediklerini ortaya koymaktadır. Yakın zamandaki araştırmalar, okumadaki leksik etkilerin başlıca ölçütü olarak bir kelime üzerindeki ilk sabitlemeyi sunmaktadır. Kelime üzerindeki sonraki sabitlemelerin genellikle ilk sabitlemeden farklı rollere sahip oldukları varsayılmaktadır. Bu çalışmada, soneklemenin rolü göz önünde bulundurularak, ilk sabitleme ile sonraki sabitlemeler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Okuyucuların sabitleme stratejileri, göz hareketleri örüntülerini etkileyen faktörler kontrol edilerek iki deneyde incelenmiştir. Sonuçlar, bireysel sabitlemelerin analizi yoluyla kısa ve sık kullanılan sözcükler için biçimbilimsel işlemedeki leksik etkileri ortaya koymaktadır. Çalışma, sözcükler üzerindeki erken leksik etkilerin en iyi tek sabitleme süresi üzerinden gözlemlenebileceğini, diğer yandan sonraki sabitlemelerin sonek ile ilgili etkilerin göstergesi olabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Findings in reading research literature reveal that eyes do not move randomly during reading; instead, they follow patterns that enable studying cognitive processes underlying reading. Recent studies report the first fixation on a word as the major measure of lexical influences in reading. Subsequent fixations on a word are usually assumed to have different roles than the first fixation. In the present study, the relationship between the first fixation and subsequent fixations is investigated by taking into account the role of suffixation. The fixation strategies of readers are examined in two experiments by controlling the factors that affect eye movement patterns. The results reveal lexical effects on morphological processing for short and frequent words through the analysis of individual fixations. The study suggests that early lexical effects on words are best observed through the single fixation duration on the words whereas the subsequent fixations have potential to provide an indication of effects related to suffixation.