Frequency and length effects of words on fixation durations in Turkish sentence reading
Sözcüklerin siklik ve uzunluklarinin Türkçe cümleleri okumada göz hareketleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 379872
  2. Yazar: EMİNE EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK, PROF. DR. DENİZ ZEYREK BOZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Linguistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez temel olarak Türkçe bir metnin okunması esnasında sözcüklerin sıklık ve uzunluk özelliklerinin gözün hareket değişkenleri üzerindeki etkisini incelemiştir. Bu sözcük özelliklerinin etkisini incelemek için hedef kelimeler; çekim eksiz, kısa çekim eki, -lEr, almış ve uzun çekim eki, -lErdEkilerden, almış olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Bu tezde, okuma esnasında çekim eki alma durumuna göre, hedef sözcüklerin çekimsiz gövdelerinin sıklık ve uzunlarının, gözün bu sözcükler üzerindeki sabitlenme sürelerini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Kelimelerin bu özelliklerininin etkisini incelemek için hedef sözcük üzerindeki gözün ilk sabitlenme süresi, gözün sözcüğü ilk okuması esnasında sözcük üzerindeki toplam sabitlenme süreleri, ve totaldeki toplam sabitlenme süreleri (dönüşler ve tekrar okumalar dahil) ölçüleri ayrı ayrı analiz edilmiştir. Sonuçlar Türkçe cümlelerin okunması esnasında, hedef sözcüklerin çekimsiz gövdelerinin hem sıklık hem de uzunluk özelliklerinin göz hareket değişkenleri üzerinde etkisi olduğuna işaret etmiştir. Gözün sözcüğü ilk okuması esnasında sözcük üzerindeki toplam sabitlenme süreleri ölçüsü ve totaldeki toplam sabitlenme süreleri ölçüsü, uzun ve düşük sıklığa sahip kelimeler üzerinde daha uzun sabitlenme sürelerinin görüldüğüne işaret etmiştir. Ancak, hedef sözcük üzerindeki gözün ilk sabitlenme süresi ölçüsü analizleri, sözcük uzunluğu etkisine dair (çekimsiz gövdelerinin uzunluğu) diğer ölçülerin karşıtı sonuçlar göstermiştir ki bunlar da daha kısa kelimeler daha uzun sabitlenme süreleri alırken, daha uzun sözcükler daha kısa sabitlenme süreleri almıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly examined the effect of frequency and length features of the words on eye movement parameters in reading Turkish sentences. In order to examine these word features, target words were categorized into three; uninflected words, words with short inflectional suffix, -lEr; and words with long inflectional suffixes, -lErdEkilerden. Whether frequency and length of the uninflected stems of the target words affect the fixation durations in reading across (inflectional) suffixation condition was examined. To investigate the impact of these word features, first fixation durations on the target word, sum of the fixation durations in the first pass reading and total sum of gaze durations were analyzed seperately. The results indicated that both frequency and length of the target words (frequecy and length of the uninflected stems) influenced eye movement parameters while reading Turkish sentences. The eye movement measures of gaze durations in first pass reading and total sum of fixation durations indicated that longer fixation durations were seen on the long and low frequency words than the short and high frequency words. However, the first fixation measure analyses in the groups of words with inflectional suffixes showed opposite results for the effect of word length (length of the uninflected stem) that longer words got shorter fixation durations than the shorter words.