İletken polimer/metal nanokompozit yapılarla modifiye edilmiş kalem grafit elektrot üzerinde elektrokatalitik hidrojen üretimi
Production of electrocatalytic hydrogen on pencil graphite electrode modified with conductive polymer/metal nanocomposite structures
  1. Tez No: 476071
  2. Yazar: DERYA KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM BALUN KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada kalem grafit elektrot yüzeyi, kitosan varlığında polianilin (PAni) ve polipirol (PPy) iletken polimerleriyle modifiye edilmiştir. Elde edilen bu kompozit yapıların suyun elektrolizindeki katalitik aktiviteleri dönüşümlü voltametri (CV), Tafel polarizasyon eğrileri ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) gibi elektrokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Daha sonra kompozit yapılar, katalitik aktiviteleri yüksek Pt ve Au nanoyapılı metaller ile modifiye edilerek sudan hidrojen üretimindeki katalitik performansları aynı elektrokimyasal yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen PAni–kitosan, PAni–kitosan/Au, PAni–kitosan/Pt, PPy–kitosan, PPy–kitosan/Au ve PPy–kitosan/Pt kompozitlerin yapısal özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılım spektroskopisi (EDS) ve fourier dönüşümlü–kızıl ötesi spektroskopi (FT–ATR) teknikleriyle incelenmiştir. Ayrıca elde edilen elektrokatalizörlerin kararlılık testleri CV ve kronoamperometri (CA) yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface of the pencil graphite electrode has been modified with polyaniline (PAni) and polypyrrole (PPy) conducting polymers in the presence of the chitosan. The catalytic activities of the prepared electrodes for the electrolysis of the water were investigated by the electrochemical methods such as cyclic voltammetry, Tafel polarization curves and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). Then the composite structures modified by the Pt and Au nanostructured metals which have high catalytical activity and the catalytic performances compared by the same electrochemical methods. The structural properties of the obtained PAni–chitosan, PAni–chitosan/Au, PAni–chitosan/Pt, PPy–chitosan, PPy–chitosan/Au ve PPy–chitosan/Pt composites were investigated by the scanning electron microscopy (SEM), energy dispersion spectroscopy (EDS) and infrared spectroscopy (IR) techniques. Furthermore, the stability tests of the as-prepared electrocatalysts were realized by the cyclic voltammetry (CV) and chronoamperometry (CA).