Havuç lifi ve şeker pancarı lifinin tarhana kalitesine etkisi
Effects of carrot dietary fiber and sugarbeet fiber on the quality of tarhana
  1. Tez No: 476078
  2. Yazar: MEHMET UMUT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖZBOY ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tarhana, Türkiye'de yaygın olarak tüketilen hububat esaslı fermente bir üründür. Havuç önemli bir kök sebzedir ve genellikle havuç suyu üretiminde kullanılır. Havuç suyu ekstraksiyonundan sonra elde edilen yan ürünler (posa, yan kökler vb) genellikle atılır veya hayvan yemi olarak kullanılır. Havuç posasından elde edilen havuç lifi (HL) yüksek oranda faydalı bileşikler içermeye devam eder. Şeker pancarı lifi (ŞPL), şeker endüstrisinin ana yan ürünüdür. HL ve ŞPL' nin her ikisi de ilgi çekici alternatif besinsel lif olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, değişik oranlarda HL'nin tarhana formülasyonuna ilavesinin tarhana kalitesini nasıl etkilediğini araştırmaktır. Tarhana üretiminde, tarhana formülasyonundaki un önce kısmen (%4, 8, 12, 16 ve 20) HL'i ile yer değiştirmiştir. İkinci bölümde, HL' i aynı oranlarda unla yer değiştirirken bileşimde %10 ŞPL yer almış ve diğer bütün ingrediyenler sabit kalmıştır. Tarhanalarda ham protein, kül ve toplam besinsel lif (TBL) içerikleri, pH, titre edilebilir asitlik, CIE renk değerleri (L*, a*, b*) ve duyusal özellikler analiz edilmiştir. HL ve ŞPL'nin TBL içerikleri sırasıyla, %61.7 ve 69.8 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tarhana is a widely consumed cereal-based fermented product in Turkey. Carrot is an important root vegetable and usually used for juice production. By-products (pomace, stells etc.) after juice extraction is generally discarded or used as animal feed. Carrot dietary fiber (CF) obtained from carrot pomace still contain high contents of beneficial substances. Sugarbeet fiber (SBF) is the major by-product of sugar industry. CF and SBF are both considered as attractive alternative sources of dietary fibers. The aim of this work was to evaluate how the incorporation of carrot fiber (CF) at different levels in tarhana formulation affects the quality of tarhana. During the production of tarhana, wheat flour of tarhana was first partially (4, 8, 12, 16 and 20%) substituted with CF. In the second part, CF was used to replace wheat flour at the same levels with 10% SBF, while the level of all other ingredients was maintained. Crude protein, ash and total dietary fiber (TDF) contents, pH, titratable acidity, CIE color values (L*, a*, b*),sensory properties of tarhanas were analyzed. TDF contents of CF and SBF were determined 61.7 and 69.8%, respectively.