Temel bilim derslerinin öğrencilerde bıraktığı olumsuz algının nedenleri: Ortaokul öğrencilerinin temel bilim derslerine bakışı ve çözüm önerileri
Reasons for negative perception on the students of the basic science lessons: Perspectives and solution proposals of the secondary school students to the basic science lessons
  1. Tez No: 476077
  2. Yazar: FATMA ZEHRA GÖZOĞLU KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin üniversiteye girişte meslek tercihlerini etkileyecek olan temel bilim dersleriyle ilgili düşüncelerini belirlemek ve öğrencilerin fene yönelik motivasyon, tutum ve ilgilerinin farklı değişkenler açısından (cinsiyet, sınıf düzeyi, meslek tercihi, akademik başarı, fenle ilgili meslek seçimi) araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Aksaray ili merkezde öğrenim gören 11.469 ortaokul öğrencisi ve örneklemini, Aksaray ili merkezde bulunan ve sistematik örnekleme yöntemiyle belirlenen 9 farklı ortaokulun 6, 7 ve 8. sınıfındaki 900 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Bağımsız değişken olarak kişisel bilgiler; bağımlı değişken olarak motivasyon, tutum ve ilgi puanları ele alınmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, öğrenci motivasyon, tutum ve ilgilerini ölçmeyi amaçlayan“Üniversitelerin Temel Bilimlerine İlişkin Bölümlerin Tercih Edilmeyişinin Nedenlerini Belirleme Anketi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the thoughts about the preference of the basic science lessons on the career choices at the beginning of the university and to investigate of motivation, attitude and interest of the 6th, 7th, and 8th grade students of secondary school with different variations (gender, grade level, occupational preference, academic achievement, choice of science related profession etc.). The universe of the research consists of 11,469 secondary school students and the sample of the research consists of 900 students, which was determined by systematic sampling method in the 6th, 7th and 8th grade 9 different secondary schools in Aksaray province center in the 2012-2013 academic year. The general scanning model was used in this study. It was handled personal information as an independent variable and motivation, attitude and interest scores as a dependent variable. In order to gather data in the research, a personal information form and aimed to measure the student motivation, attitude and interest of the survey was used, which was named as“Determination of Reasons for Unselection of Departments Regarding the Basic Sciences of Universities”.