Determination of rooting performances in differant iba doses and of pomoligical characteritics of salakhani and zivzik pomegranate (punica granatum l.) varieties
Salakhani ve zivzik nar çeşitlerinin (punica granatum l.) pomolojik özelliklerinin ve farklı ıba dozlarında köklenme performanslarının belirlenmesi
  1. Tez No: 476089
  2. Yazar: KHABBAT HASAN ALJABBARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE PAKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Irak yerel nar çeşidi Salakhani ile Siirt'in yerel çeşidi olan Zivzik Narının (Punica granatum L.) morfolojik ve pomolojik özellikleri ile köklenme durumları karşılaştırılmıştır. Bu amaçla indol bütirik asidin (IBA) farklı dozlarının (0.00, 1000, 2000, 4000, 6000 mg/L) köklenmeye etkisi incelenmiştir. Beş ay boyunca köklenme ortamında tutulan çeliklerin, köklenme oranları, kök sayıları, kök uzunlukları, sürgün verme oranları, sürgün uzunlukları, sürgün sayıları ve yaprak sayıları ölçülmüştür. Salakhani çeşidinin sadece kök oluşumu ve sürgün uzunluğu açısından, Zivzik çeşidinin ise diğer özellikler açısından en iyi sonucu veren nar çeşidi olduğu tespit edilmiştir. 4000 ppm'lik hormon dozunun, elde edilen sürgün sayısı, yaprak sayısı ve kök uzunluğu açısından en iyi hormon dozu olduğu tespit edilmiştir. 6000 ppm IBA uygulamasının, sürgün oluşumu ve köklenme oranı açısından en iyi sonucu veren hormon dozu olduğu tespit edilirken, 1000 ppm IBA uygulamasının, hormon dozları arasında yalnızca kök sayısı eldesi bakımından en iyi sonucu veren doz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological, pomological characteristics and rooting conditions of Salakhani, local variety of Iraq and Zivzik (Punica granatum L.), local variety of Siirt, were compared.For this purpose, the effect of different doses of indole butyric acid (IBA) (0.00, 1000, 2000, 4000, 6000 mg / L) on rooting was examined. Cuttings were kept in the rooting environment for five months and rooting rates, root number, root lengths, survival rates, shoot lengths, shoot and leaf number were determined.Salakhani cultivars were found to be the best cultivar only in terms of the root length, sprout length, shoot numberand leaf number. Zivzik cultivars were found to be the best cultivar in terms of the other properties. The hormone dose of 4000 ppm was found to be the best hormone dose in terms of the shoot number, leaf number and root length. The hormone dose of6000 ppm was found to be the best hormone dose in terms of survival rates and rooting rates. The hormone dose of 1000 ppm was found to be the best dose among the doses of hormone only in terms of root number.