İtalyan çimi (Lolium multiflorum lam.) çeşitlerinde yazlık ve kışlık ekimin verim ve verim kriterleri üzerine olan etkisi
- Tez No: 47611
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İTALYAN ÇİMİ (Lolium multiflorum Lam.) ÇEŞİTLERİNDE YAZLIK VE KIŞLIK EKİMİN VERİM VE VERİM KRİTERLERİ ÜZERİNE OLAN ETKİSİ İrem DİNÇ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANA BİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. A. Servet TEKELİ İtalyan çimi (Lolium multiflorum Lam.) çeşitlerinde yazlık ve kışlık ekimin verim ve verim kriterleri üzerine olan etkisini belirlemek için yapılan bu çalışma: 1993-1994 yılında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü uygulama alanında yapılmıştır.VI Araştırmada Izmir, Nival ve Multimo çeşitleri kullanılmış, deneme üç tekrarlamak olarak bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuştur. Denemeden elde edilen sonuçlar şu şekilde özeüenmiştir. Bitki boyu en yüksek Nival çeşidinde 129,30 cm., en düşük Multimo çeşidinde 113,27 cm.; kardeş sayısı en fazla İzmir çeşidinde 20,27 adet, en az Nival çeşidinde 15,30 adet; sap çapı en fazla Nival çeşidinde 3,70 mm., en düşük Izmir çeşidinde 2,70 mm.; yaprak sayısı en fazla Nival çeşidinde 4,87 adet, en az Multimo çeşidinde 4,70 adet; yaprak boyu en fazla Multimo çeşidinde 24,07 cm., en az İzmir çeşidinde 16,30 cm.; yaprak eni en fazla yine multimo çeşidinde 5,37 mm., en az İzmir çeşidinde 4,47 mm.; başak boyu en yüksek Nival çeşidinde 32,60 cm., en düşük İzmir çeşidinde 28,30 cm.; başakçık sayısı en yüksek Nival çeşidinde 32,00 adet, en düşük İzmir çeşidinde 26,53 adet; yaş ot verimi en yüksek Nival çeşidinde 2710,00 kg/da, en az İzmir çeşidinde 2010,00 kg/da, kuru ot verimi en fazla Nival çeşidinde 584,43 kg/da, en az İzmir çeşidinde 415,13 kg/da olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: İtalyan çimi, Nival, İzmir, Multimo, Bitki boyu, Kardeş sayısı, Sap çapı, Yaprak sayısı, Yaprak eni ve boyu, Başak boyu, Başakçık sayısı, Yaş ot verimi, Kuru ot verimi.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY MASTER THESIS THE EFFECT OF FALL AND SPRING SOWING ON THE YIELD AND YIELD CRITERION OF ITALIAN RYEGRASS (Lolium multiflorum Lam.) CULTIVARS İrem DİNÇ The University of Trakya Institue of Science Department of Field Crops Advisor: Prof.Dr. A.Servet TEKELİ The aim of this research was to determine the effect of fall and spring sowing on the yield and yield criteria of italian ryegrass (Lolium multiflorum Lam.) cultivars. It was conducted at the experimental area of Field Crops Department of Tekirdağ Agricultural Faculty Of Trakya University. Italian ryegrass cultivars, Nival, İzmir, Multimo were used as materials. Experimental design was done according to split blocks with three replications. The results were as fallows:vm The highest plant height in Nival as 123,30 cm. and the shortest in Multimo as 113,27 cm.; the highest tiller number in İzmir as 20,27 and lowest in Nival as 15,30; the widest stem diameter in Nival as 3,70 mm. and narrowest in İzmir as 2,70 mm.; the biggest leaf number in Nival as 4,87 and lowest in Multimo as 4,70; the longest leaf in Multimo as 24,07 cm. and shortest in Izmir as 16,30 cm.; the highest spike height in Nival as 32,60 cm. and the shortest in İzmir as 28,30 cm.; the highest spikelet number in Nival as 32,00 and lowest in İzmir as 26,53; the highest green hay yield in Nival as 2710 kg/da, the lowest in İzmir as 2010 kg/da; the highest dried hay yield in Nival as 584,43 kg/da and the lowest in İzmir as 415,13 kg/da. KEY WORDS: Italian ryegrass, Nival, İzmir, Multimo, Plant height, Tiller number, Stem diameter, Leaf number, Leaf width and lenght, Spike height, Spikelet number, Green hay yield, Dried hay yield.