Keltepe (Karabük) florası
Flora of Keltepe (Karabük)
  1. Tez No: 476118
  2. Yazar: ERKAN BABAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KERİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Keltepe (Karabük) bölgesinin florası belirlenmiştir. Araştırma alanı Karabük'ün batısında, 1700-2000 m yükseklikte, Avrupa-Sibirya bitki coğrafyasında bulunmaktadır. Türkiye Florası'nda kullanılan karelaj sistemine göre A4 karesi içerisinde yer almaktadır. 2015 ve 2016 yıllarında Keltepe (Karabük) bölgesinin bitki örnekleri mevsimsel değişimler dikkate alınarak toplanmıştır. Araştırma alanı florasında, 47 familya, 158 cins ve 254 takson tespit edilmiştir. Bitki taksonların 31'i endemik olup endemizm oranı % 12'dir. IUCN kategorisinde 26 bitki taksonu bulunmakta olup 4'ü VU statüsündedir. Bern sözleşmesiyle korunan 1 bitki türü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The flora of Keltepe (Karabük) region has been determined in this study. The research area is located in the western part of Karabük, at an altitude between 1700-2000 m, in the Europe-Siberian phytogeographical region. It is located in A4 square according to the grid system used in Flora of Turkey. Plant samples of Keltepe (Karabük) region were collected with considering seasonal changes in 2015 and 2016. In the study area, 47 families, 158 genus and 254 taxa were detected. 31 of the plant taxa are endemic and endemism ratio is 12%. There are 26 plant taxa within the IUCN category and 4 of them are in VU (Vulnerable) status. In addition, one plant species were protected by the Bern Convention.