Ortaokul matematik ders kitaplarında kullanılan analojilerin incelenmesi
Analysis of analogies in elementary mathematics textbooks
- Tez No: 476119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KEPCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul matematik dersi öğretim programına uygun Milli Eğitim Bakanlığı'nın tavsiyesiyle okutulan birinci ve ikinci dönem MEB tarafından yayınlanan 5. ve 6.sınıf, özel yayınevi tarafından yayınlanan 5., 6., 7. ve 8. sınıf ders kitaplarında yer alan analojileri belirlemek ve sınıflandırmaktır. Nitel gözlemle doküman analizi ile gerçekleştirilen bu çalışmada tespit edilen analojiler; ilişkilerine, sunum formatına, durumuna, görevine, zenginlik düzeyine göre ve kişisel analojiler şeklinde sınıflandırılmıştır. Sınıflandırılan analojiler ilgili ders kitaplarında üniteler kendi içerisinde ayrı ayrı incelenmiş ve toplam analoji sayısı belirtilerek bulgulara eklenmiştir. Daha sonra veriler analiz edilerek raporlaştırılmıştır. Araştırma sonucunda ilişkilerine göre yapısal, sunum formatına göre resimsel analojiler, durumuna göre soyut-soyut analojiler, zenginlik düzeyine göre basit analojilere yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to classify analogies in the 5th, 6th, 7th and 8th grade mathematics textbooks published by the Ministry of National Education and the private publishing firms. In addition to this aim, founded analogies are investigated deeply in terms of their relationship with mathematic concepts. Analyzes in this study are carried out by document analysis. Analogies are classified in terms of relationship between analogue and target, presentation format, situation in textbooks, task, level of wealth, and personal analogies.. As a result of the research, it was seen that most of the analogies are functional, pictorial, abstract-abstract analogies and simple. Furthermore, these analogies do not reflect correctly mathematical meaning of related concept.