Türkiye'de yayılış gösteren caropodıum stapf & wettst. (apıaceae) cinsi üyelerinin anatomik özellikleri
Anatomical characteristics of the Turkish members of the genus caropodium (apiaceae)
  1. Tez No: 476120
  2. Yazar: FATMA ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ BANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Botanik, Anatomy, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Caropodium cinsi dünyada ve Türkiye'de 5 takson ile temsil edilmektedir. Son zamanlarda yayınlanan ülkemize özgü iki yeni alttür (C. pterocarpum subsp. bilgilii ve C. pterocarpum subsp. sivasicum) ile endemizm oranı % 60'dır. Bu tez çalışmasında, Apiaceae familyasında yer alan Caropodium cinsine ait taksonların, kök, gövde, yaprak kını, yaprak ve meyve anatomik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve bu özelliklerin sistematik açıdan önemi ortaya konmuştur. Anatomik özellikler, taksonlara ait 22 faklı lokaliteden toplanmış örnekler incelenerek ortaya konmuştur. İncelenen taksonların kök, gövde, yaprak kını ve yaprak anatomik kalitatif karakterlerinin genel olarak benzerlik gösterdikleri, ancak meyve anatomisinin diagnostik karakterlere sahip olduğu belirlenmiştir. Kantitatif karakterlerle yapılan istatistik analizler ise, ölçülen 100 karakterden 80'inin taksonlar arasında anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, önemli bir başka bulgu ise, Caropodium cinsine ait taksonların kök kesitlerinde taş hücrelerinin (sklereidler) bulunmasıdır. Peridermde bu hücrelerin dizilimi ve yoğunluğu türlere göre değişiklik göstermekle birlikte, şu ana kadar yapılan çalışmalarda Apiaceae familyasına ait herhangi bir başka taksonda benzer bir bulguya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The genus Caropodium is represented by 5 taxa in Turkey and from all over the world. Endemism ratio of the genus in Turkey is 60 % with the additional two new subspecies (C. pterocarpum subsp. bilgilii ve C. pterocarpum subsp. sivasicum) which were described recently. In this study, root, stem, leaf, leaf sheath and fruit anatomical characters of the members of the genus Caropodium (Apiaceae) were determined in detail and systematic importance these traits was revealed. Examined samples were collected from 22 different localities. According to the results, the anatomical charactersitics of root, stem, leaf and leaf sheath of all the investigated taxa are resemling in general. However, some distinct features were determined among the fruit anatomical traits. Statistical analyses performed with 100 quantitative characters show that 80 of 100 characters differs among tha taxa. Also, another important finding is presence of sclereids in periderm layers in the transvers sections of roots. Arrangement and density of the seclereids differs among the taxa. Moreover, in the current literatures on Apiaceae, it has not been reported presence of seclereids in root transvers sections