Kurutulmuş çözünürlü damıtık tahıl daneleri (ddgs) içeren broiler rasyonlarına esansiyel yağ ve vitamin e ilavesinin performans, karkas özellikleri, antioksidant aktivite, bağırsak mikroflorası ve kısa zincirli yağ asitleri üzerine etkileri
Effects of dried distilled grains with soluble (ddgs) and essential oil and vitamin e supplementation on performance, carcass characteristics, antioxidant activity, gut microflora and short chain fatty acids on broilers
- Tez No: 476129
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
KURUTULMUŞ ÇÖZÜNÜRLÜ DAMITIK TAHIL DANELERİ (DDGS) İÇEREN BROİLER RASYONLARINA ESANSİYEL YAĞ VE VİTAMİN E İLAVESİNİN PERFORMANS, KARKAS ÖZELLİKLERİ, ANTİOKSİDANT AKTİVİTE, BAĞIRSAK MİKROFLORASI VE KISA ZİNCİRLİ YAĞ ASİTLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Merve ÖZYÜREK Erciyes Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Nisan 2017 Danışman: Prof. Dr. Yusuf KONCA ÖZET Bu çalışma, damıtık çözünürlü tahıl daneleri (DDGS), vitamin E ve kekik esansiyel yağ (KEY) ilavesinin broiler performans, karkas, bağırsak mikroflorası ve organik asitler ile antioksidant parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Toplam 640 adet günlük yaşta broiler civciv (Ross 308) 8 muamele grubuna 5 tekerrürlü ve her birinde 16 adet civciv (her grupta 80 civciv) olacak şekilde bölünmüşler ve 42 gün süreyle deneme yemleri ile beslenmişlerdir. Muamele grupları: 1: kontrol (K, mısır ve soya küspesine dayalı rasyon, DDGS'siz), 2: K+300 mg/kg vitamin E'li rasyon, 3: K+30 mg/kg (KEY), 4: K+ 300 mg/kg vitamin E + 30 mg/kg KEY, 5: % 25 DDGS, 6: % 25 DDGS+300 mg/kg vitamin E, 7: %25 DDGS+30 mg/kg KEY ve 8: % 25 DDGS+300 mg/kg vitamin E+30 mg/kg KEY katkılı gruplardan oluşturulmuştur. Rasyona DDGS ilavesi canlı ağırlık (CA) artışı, yemden yararlanma oranı, karkas randımanı ve göğüs verimini düşürmüş, ancak, yem tüketimi, karın yağı, göğüs ve but eti yağ oranını arttırmıştır. DDGS ilavesi bağırsak mikroflorası ile asetik, bütirik ve propiyonik asit düzeylerini ve karaciğerde malondialdehit (MDA) düzeyini önemli derecede etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF DRIED DISTILLED GRAINS WITH SOLUBLE (DDGS) AND ESSENTIAL OIL AND VITAMIN E SUPPLEMENTATION ON PERFORMANCE, CARCASS CHARACTERISTICS, ANTIOXIDANT ACTIVITY, GUT MICROFLORA AND SHORT CHAIN FATTY ACIDS ON BROILERS Merve ÖZYÜREK Erciyes University, Institute of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science M. Sc. Thesis, June 2017 Supervisor: Prof. Dr. Yusuf KONCA ABSTRACT The present study was carried out to determine the effects of addition of distiller's dried grain with solubles (DDGS), vitamin E and oregano essential oil (KEY) on broiler performance, carcass, intestinal microflora and organic acids and antioxidant activity. Atotal of 640 daily broiler chicks were divided into 8 treatment groups with 5 replicate and 16 chicks each (80 chick/each group) and continued for 42 days. Treatment groups were as follows: 1: Control (C, a corn and soybeans based diet, no DDGS and vit E, KEY), 2: C +300 mg / kg vitamin E, 3: C + 30 mg / kg KEY, 4: K+ 300 mg/kg vitamin E + 30 mg/kg KEY, 5: 25% DDGS, 6: 25% DDGS + 300 mg / kg vitamin E, 7: 25% DDGS + 30 mg / kg KEY and 8: 25 DDGS + 300 mg / kg vitamin E + 30 mg / kg KEY supplemented groups. The addition of DDGS decreased the body weight (BW) gain carcass yield, feed efficiency, carcass and breast yield, however, increased feed intake, abdominal fat, breast and hip fat ratio. The addition of DDGS did not affect intestinal microflora and acetic, butyric and propionic acid levels and malondialdehyde (MDA) levels in the liver.