Çift katlı çözgü kadife kumaşların üretim parametrelerinin kumaş performansına etkisi
Effect on fabric performance of production parameters of double layer warp velvet fabric
- Tez No: 476141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM DAVULCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde üst giyimde, perdelerde ve özellikle koltuk döşemelerinde yaygın olarak kullanılan kadife kumaşlarda karşılaşılan en önemli sorunlardan biri havların zamanla aşınma sonucu kumaş yüzeyinden uzaklaşması ve diğeri ise renginin değişmesidir. Bu duruma kumaş özelliklerin yanı sıra iplik ve lif özellikleri de etki etmektedir. Bu tez çalışması ile çift katlı çözgü kadife kumaşlarda kullanılan üretim parametrelerinin kumaşın aşınmasına ve rengine etkisi incelenmiştir. %100 pamuk ya da %100 polyester kadife kumaşlar test edilmiştir. Bu kapsamda 3 farklı atkı iplik numarası, 3 farklı atkı sıklığı, 3 farklı hav yüksekliği ve iki farklı hav bağlantı şekli kullanılarak kumaşlar üretilmiş ve %100 pamuklu kumaşlar reaktif mavi, sarı ve kırmızı, %100 polyester kumaşlar ise dispers mavi, sarı ve kırmızı renge boyanmıştır. Renk özellikleri ve parlaklıkları test edilmiştir. Üretilen kumaşların Martindale ve Spektrofotometre test cihazlarında aşınma ve renk özelliklerine bakılmış ve üretim parametrelerinin etkileri istatistikî olarak analiz edilmiştir. Test sonuçlarına göre atkı iplik kalınlığı ve numarasındaki artışın aşınma dayanımını artırdığı, hav yüksekliğindeki artışın ise aşınma dayanımını azalttığı ve hav bağlantı şeklinde ise w bağlantılı kumaşların, v bağlantılı kumaşlara göre zor aşındığı görülmüştür. Ayrıca mavi ve kırmızı rengin renk özellikleri üzerine etkisi olurken ham ve sarı rengin önemli bir etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Son olarak ta ham ve sarı renkte kadife kumaşların mavi ve kırmızı kadife kumaşlardan daha parlak olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, velvet fabrics, which are widely used in upper clothing, curtains and especially seat covers. One of the most important problems encountered in them are the distancing of the piles from the surface of the fabric and the other is color change in time. In addition to the fabric properties, yarn and fiber properties also affect this situation. In this thesis, the fabric abrasion and color effect on the production parameters were investigated in double layer warp velvet fabrics. 100% cotton or 100% polyester velvet fabrics were tested. The fabrics were produced using 3 different weft yarn counts, 3 different weft density, 3 different pile height and two different pile connections. Cotton fabrics are dyed with reactive blue, yellow and red, polyester fabrics are dyed with disperse blue, yellow and red. Color properties and brightness have been tested. Abrasion and color properties of fabrics were examined with Martindale and Spectrophotometer test devices. The results were statistically analyzed. According to the test results, the increase in weft yarn count and thickness causes increase in abrasion resistance, while the increase in pile height reduce the abrasion resistance. The w bonded fabrics were found to be harder to abrasion than the v bonded fabrics. It was found that deep colors such as blue and red had an effect on the color properties whereas no significant effect of lights colors like raw and yellow color. It was also detected that raw and yellow colors velvet fabrics are more brightness than blue and red velvet fabrics.