Anksiyete bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin egg ve pupil yanıtı ile değerlendirilmesi
Assesment of children and adolescents with anxiety disorder by egg and pupil respones
  1. Tez No: 476140
  2. Yazar: MEHMET FATİH KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA LATİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bireylerin mantıksız olduğunu bilmesine karşın aşırı ve sürekli korku duyma hali olan özgül fobi toplumda oldukça sık görülen ruhsal bozuklukların başında gelir. Bireylerde fobi esnasında; göz bebeği büyüklüğü, mide elektriksel aktivitesi, kalp ritmi, kas tonusu gibi fizyolojik parametrelerde değişimler olmaktadır. Bu tez çalışmasında literatürde ilk kez; pupil yanıtı ve EGG sinyallerinin kullanılarak özgül fobi sahibi ve sağlıklı bireylerin fizyolojik parametreleri analiz edilmiştir. Böylece özgül fobi tanı ve takibine yönelik objektif bulgular ortaya koyan bir sistemin tasarlanması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak hem pupil yanıtını hem de EGG verilerini kayıt ederek analiz eden bir ara yüz yazılımı ve donanım tasalanarak geliştirilmiştir. Pupil videosundan; görsel uyarana karşı pupil büyüklüğündeki değişimler zaman ekseninde ortalamaları alınarak analiz edilmiştir. EGG sinyalleri ise Stockwell Dönüşümü ve Güç Spektral Yoğunluk hesaplamaları ile zaman ve frekans ekseninde analiz edilmiştir. Elde edilen pupil yanıtı ve EGG sinyallerine yönelik olarak 12 adet öznitelik ortaya konmuştur. Bu özniteliklerin gruplar arasındaki farklılıklarını değerlendirmek üzere istatistiksel olarak analizi gerçekleştirilmiştir. Bunun için istatistiksel Student T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Specific phobia which is a state of excessive and constant fear although individuals know it is illogical, is one of the most common mental disourder in society. During phobia in individuals there is several changes in physiological parameters such as eye size, stomach electrical activity, heart rhythm, muscle tone. In this thesis study for the first time, healty individuals and individuals who has specific phobia physiological parameters which are pupil response and EGG signals were analysed. Thus, it is aimed to desing a system that reveals objective finding for diagnosis and follow-up for specific phobia. For this aim, an interface software and hardware developed for analysing both the pupil response and the EGG data. Changes in pupil size because of the visual stimulus were analyzed by taking avarages on the time axis. EGG signals were analyzed on the time and frequency axis by Stockwell Transform and Power Spectral Density calculations. Twelve features of the obtained from pupil response and EGG signals are presented. Statistical analysis was performed to evaluate the differences among these groups. Statistical Student's T test was used for this. The average size of the pupil response from these attributes when the visual stimulus for the phobia was shown for the individuals and the average size of the visual stimulus with the neutral image after this visual stimulus and the average energy characteristics of the EGG signal obtained against the visual stimulus for the phobia showed a significant difference between the groups (p < 0.05). According to these results, a recording and analysis system has been developed which presents objective data for the first time in the literature for diagnosis and follow-up of specific phobia.