Değişik irilik ve miktardaki perlitin Tekirdağ yöresi topraklarının önemli bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 47615
  2. Yazar: HÜLYA AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
I I. OZET Bu araştırmada lilibank İzmir Menderes Perlit işletmesi tarafından üretilen iki laikli irilikte genleştirilmiş perlit Tekirdağ yöresinde yaygın olan kireçsiz kahverengi ve grumusol (vertisol) topraklara değişik miktarda uygulanarak toprakların bazı önemli fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, bölünmüş parseller deneme planına göre bir saksı denemesi kurulmuştur. Saksılara, %0 (kontrol, % 100 Toprak), %25, %50, %75 oranında perlit karıştırılmıştır. Deneme bitkisi olarak fasulye ekilmiştir. Ekim iki farklı zamanda yapılmıştır. İlk ekim, nisan ayı içerisinde gerçekleştirilmiş, temmuz ayında hasat edilmiştir. İkinci ekim temmuz' da, hasat eylül' de yapılmıştır. Bitkilerin hasadını takiben saksılardaki topraklar bir ay kadar kurumaya bırakıldıktan sonra dövülüp 2 mm' lik elekten elenerek, analize hazır duruma getirilmiştir. Deneme topraklan üzerinde yapılan analizlerden elde edilen sonuçlara göre, kullanılan perlit metaryali, deneme topraklarının volüm ağırlığı değerini düşürmüş, porozite ve havalanma kapasitesi kapsamlarını arttırmıştır. Tarla kapasitesi, solma noktası ve faydalı nem yüzdesi değerleri üzerine etkisi açık olarak saptanamamıştır. Genel olarak, deneme topraklarına perlit uygulanması, toprağın fiziksel özelliklerini olumlu yönde etkilemiştir. Kimyasal özellikleri üzerine olan etkisi ise belirsiz olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: perlit, kireçsiz kahverengi toprak, vertisol toprak, bölünmüş parseller, volum ağırlık, porozite, havalanma kapasitesi, tarla kapasitesi, solma noktası, faydalı nem kapasitesi
Özet (Çeviri)
II II SUMMARY Two different largeness of perlite, which are produced by Etibank İzmir Menderes Perlite Managment, were mixed with uncalcareous brown soils and with vertisol soils, which are widespread in Tekirdağ region, in different amounts and the chemical and physical effects of perlites on these soils, were studied in this research. With this aim a pot trial was investigated in split plot trial design. Different amounts of perlites as 0 % ( Soil, 100% ), 25 %, 50 % and 75 % were mixed with soils in the pots. Sowings were made in two different time. First sowing was made in April and harvest in July. Second sowing was made in July and harvest in September. After harvesting, each pot's soils were dried about 1 month and all were treshed and were sifted with 2 mm sieve and were readied for the analyses. According to the results of analyses, the perlite material, decreased the volume weight and increased the porosity and the capacity of avation of the soils. Samples the effect of perlite on the field capacity, permanent wilting point and available moisture capacity didn't find enough clear. In general, mixing perlites with the trial soils, the physical properties of soils were effected positively and the chemical properties of soils were effected uncertainly. KEY WORDS: perlite, uncalcareous brown soil, vertisol soil, split plot trial design, volume weight,porosity, capacity of aired field capacity, permanent wilting point, available moisture capacity,